Halk TV Canlı Yayın
Deniz Baykal: AKP'nin temeli çürüdü
CHP'nin önceki Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Cumhuriyet Bayramı’nda, Cumhuriyet Gazetesi yöneticilerini kabul etti. Gündeme ilişkin değerlendirmeler yapan Deniz Baykal, “Cumhuriyet damarı, hâlâ Türkiye’nin atardamarı" dedi.

CHP'nin önceki Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal,  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda, Cumhuriyet Vakfı Genel Sekreteri ve Yazar Işık Kansu, Vakıf Yönetim Kurulu Üyesi ve Yazar Mustafa Balbay ile Ankara Temsilcisi Sertaç Eş’i kabul etti.

Deniz Baykal , hâlâ Türkiye’nin atardamarı olan “ Cumhuriyet damarı”nın toplumu ve ülkeyi beslediğini ifade ederek şunları söyledi:

"AKP'NİN TEMELİ ÇÜRÜDÜ"

"Cumhuriyet damarı, hâlâ Türkiye’nin atardamarı. Ülkemizi, toplumu besleyen hâlâ o. Türkiye’de karamsarlık, umutsuzluk, sıkıntı var. Hem CHP’de hem AKP’de. İyice bakınca görüyoruz ki sıkıntı CHP’de yüzeyseldir, yapaydır. Ama AKP’de yaşanan sıkıntı yüzeysel değil, yapay değil, yapısal. AKP’nin sorunları derinde. Son 16 yıl, onun temelini çürüttü. Canlandırmak kolay değil. Ben, mutlu, iyimser ve güvenli bakıyorum geleceğe. Karşımızdaki sıkıntı daha derin. İtimat kaybı, güven kaybı yaşıyor AKP. Millet büyük sıkıntı yaşarken vur patlasın çal oynasın bir durum var ortada. İflah olmaz bir sıkıntıdır bu. CHP’de zaman zaman görülebilen moral bozukluğu her an değiştirilebilir, kendisine gelebilir. Toparlanmış görüntüsü verildiğinde Türkiye gözünü diker partiye. CHP kendisine çeki düzen verirse çok güzel gelişmeler olur."

Deniz Baykal Türkiye’nin çevresindeki; Irak ve Suriye’deki gelişmeleri de şöyle özetledi:

"HEPİMİZ BÜYÜK CUMHURİYET ÇADIRININ İÇİNDEYİZ"

"Çevremizde yaşananlar Cumhuriyet kavramının ne kadar değerli olduğunun kanıtıdır. Cumhuriyet fikri, etnisite ve mezhep fikrini aşan bir olaydır. Cumhuriyet ile etnisite, mezhep yok artık. Irak ve Suriye bu atılımı yapamadı. Biz ise bir Cumhuriyet çadırı kurduk. Mezhep, din, etnisite ayrımı olmadan birlikteyiz. Herkes etnisite ya da mezhep tarif ederken, biz milli, siyasi bir kimlik tarif ediyoruz. Onların sonu ise, kan ve boğaz boğaza gelme. Her şeyi birlikte yapacağız; konuşarak, anlaşarak... İşte bu, bizi ulus devlete götürüyor. Bu durumu globalleşmeyle önlemeye çalıştılar, bugün o da patladı. Küreselleşmenin geldiği nokta ortada. Kendi kimliğimize sahip çıkarak dünya ile kucaklaşmak, yarışmak en iyisi. Hepimiz büyük Cumhuriyet çadırının içindeyiz. Etnisite, mezhep ayrımı yapmadan hep beraber buradayız. Bayrağımızı çekiyoruz."