Davutoğlu'ndan Koalisyon Açıklaması

Davutoğlu'ndan Koalisyon Açıklaması
Başbakan Ahmet Davutoğlu TRT Haber'de Nasuhi Güngör'ün sorularını yanıtladı."Siyasi partilerin haritaya bakması lazım." diyen Davutoğlu, "AK Parti'nin tek başına iktidar kuramamasına zil takıp oynayanlar şuraya baksın: Türkiye'nin...

Başbakan Ahmet Davutoğlu TRT Haber'de Nasuhi Güngör'ün sorularını yanıtladı.

"Siyasi partilerin haritaya bakması lazım." diyen Davutoğlu, "AK Parti'nin tek başına iktidar kuramamasına zil takıp oynayanlar şuraya baksın: Türkiye'nin hala her yerinden oy alan tek parti AK Parti'dir. Bu gerçeklik görülmeden Türkiye'de siyaset şekillenemez"dedi.

Koalisyon için "kırmızı çizgi"lerinin olmadığını belirten Davutoğlu, "12 yıl içinde iktidarı biz yaptık. Diğer partiler bizimle iş birliği yaparlarsa hepsine açığız. Kapıları kapatmaya devam ederlerse her opsiyonu düşünürüz. Her muhalefet partisiyle görüşmeyi samimiyetle yapacağım" dedi.

43'TEN 41'E İNEN OY...

Davutoğlu AKP'deki düşüşü ise bir önceki genel seçimler üzerinden değil, yerel seçimler üzerinden hesapladı. Kimsenin milletin kararını eleştirmemesi gerektiğini belirten Davutoğlu, "Hiçbir arkadaşımızın millete dönük bir sitem cümlesi kurmasını istemem, millete küsülmez. Yüzde 43'ten yüzde 41'e inen oy için oturup muhasebe etmemiz lazım." Dedi.

Davutoğlu'nun konuşmalarından satırbaşları şöyle:

"Biz iddialı bir partiyiz. CHP için yüzde 35 başarıdır. HDP için barajı geçmek başarıdır. MHP birkaç puan arttırmak. Bazı sözler duyuyorum.

- CHP'yle aramızdaki fark 16 puan. Yüzde 41 sosyo politik olarak tek parti ve en başarılı partidir. 1960'dan beri yüzde 40'ı sadece dört parti geçti.

CHP'nin sevinmesi normal. Bu partilerin tek derdi AK Parti'yi zayıflatmak. CHP'nin tek başarısı Ecevit zamanında aldığı yüzde 41'lik oy.

- Onların en yüksek oy aldığı oy oranını biz almışız bu başarısızlık olarak nitelenemez.

Hükümet kurmayı bu millet AK Parti'ye vermiştir.

* Gündemde bir koalisyon var. Öncelikli takviminiz nedir?

- Benim için şahsi olarak, partimizin menfaati şahsi menfaatlerden önce gelir. Ülkemizin menfaati partimizden önce gelir.

- Pazartesi MYK'yı topladım. 7.5 saat sürdü. Yarın MKYK'yı toplayacağım. Çizgiyi meşru sınırlara çekeriz.

- AK Parti'yle diğerleri arasındaki fark şu: Ülkemiz neyi gerekiyorsa onu yaparız. Bahçeli ve HDP kapıları kapattı. CHP AK Parti harici kapattı. Her şeyden önce ülkenin menfaati önemlidir.

- Halkımız müsterih olsun. Bu kazanımların hiçbirisi zayi olmaz. Yarınki güvenlik toplantısında da Suriye, Irak ve güvenlik durumunu konuşacağız.

KİMSE İŞİNİ AKSATMAYACAK, HERKES MÜSTERİH OLSUN

- İşadamlarımıza, sendikalara, işçilere tüm Türkiye'ye sesleniyorum. Herkes müsterih olsun. Bugün bürokratlarımıza söyledim: Hiçkimse işini aksatmayacak.

HEPSİNE AÇIĞIZ, AMA KAPILARI KAPATMAYA DEVAM EDERLERSE HER OPSİYONU DÜŞÜNÜRÜZ

- Cumhurbaşkanımız görevlendirme yaptığı zaman: CHP'ye, MHP'ye oy vermiş vatandaşlarımız kararınız başımızın tacı. Biz kapıları kapatan değil, ufuk açan bir partisiyiz.

- Partiler iktidar olmak için var. Altını çizmek istiyorum: HDP zafer sarhoşluğu içinde kapıları kapatıyor.

- 12 yıl içinde iktidarı biz yaptık. Diğer partiler bizimle iş birliği yaparlarsa hepsine açığız. Kapıları kapatmaya devam ederlerse her opsiyonu düşünürüz.

- Her muhalefet partisiyle görüşmeyi samimiyetle yapacağım.

KIRMIZI ÇİZGİMİZ YOK

Ben kırmızı çizgi tabirini hiç kullanmadım. Çünkü siyaset çizgiler değil, istikametle yürür. Opsiyonları daraltmış olursunuz. Her türlü konuyu görüşmeye hazır olmak lazım. Görüşürken ben bu konuya katılmıyorum dersiniz. Bu siyasetin doğasına da uygun değil. Ama şey yapmayacağımız ilkeler var. bir kaos çıkar, yarı vesayetçi yapı çıkar diye ara rejim gibi yol almaya kalkarsa karşılarında dik dururuz.

Bize oy veren seçmenlerime dönüp söylüyorum. Tek bir oyun dahi zayii olmaması için dimdik ayaktayız. Bize rağmen birisi kaosa oynarsa karşılarında dururuz. Uzlaşı gerekiyorsa koalisyon için ona da hazırız. Türkiye’yi riske atacak şekilde, ekonomiyi dalgalandıralım, AK Parti’ye bir darbe daha vuralım, şu veya bu yolla modelizasyon olmaz. Bizim parlamento grubumuz sadakatini ispat etmiştir.

Kırmızı çizgilerden daha çok, ahlaki siyasi ilkelerimiz var. Bu anlamda da, ben AK Parti’nin kurumsal kimliğine önem veririm. Balkon konuşmasından önce topladım arkadaşlarımı, ben şunları şunları söyleyeceğim, farklı bir şey var mı dedim. Doğru söylüyorsunuz dediler. İstişare ederek çıktım. Ertesi gün kurulları işletmeye başladım, şimdi de devam edecek.

“BENİM DIŞIMDA KİMSE ‘ŞU İHTİMALE KAPALIYIZ, AÇIĞIZ’ DİYEMEZ”

Biz şunu yapmayız, bunu yaparız, köşe yazarı üzerinden, partinin yetkili organları ve benim dışımda, çok açık söylüyorum, kimse şu ihtimale kapalıyız, açığız diyemez. Ama ahlaki ilkelerimiz var, siyasi ilkelerimiz var.

“ARTIK YENİ ŞEYLER SÖYLEMEK LAZIM”

Burada da en önemli şeylerden birisi, siyasetin normalleşmesi lazım. Gerilim ortamından, çatışma ortamından çıkıp herkes yeni bir gün doğdu. Artık yeni şeyler söylemek lazım cancağzım diyor Mevlana. Bizim için seçim dönemindeki tartışmalar bitmiştir.

Herkesin kendi muhasebesini yapmanız lazım. O yüzde 41 başarısızsa, sen yüzde 24 ile 16 ile 13 ile nasıl başarılısın der. Biz her zaman koalisyona karşı çıktık. Halkımıza da bunu anlattık. Koalisyonlarla ülke 90’lı yıllarda zarar etti.

Koalisyon iyi değil dedik. Ama halk dedi ki, sen böyle diyorsun ama benim tercihim koalisyondur. Şimdi bizde tekrar tartışma açmayız. Önce halkın tercihinin gerektiğini yaparız. Artık halk millet amir, devlet memurdur. Amir olan millet dedi ki, ben koalisyon istiyorum. Onun tercihi. Ama bu tercihi uygun gördüğümüz anlamına da gelmez. Koalisyonlar Türkiye’ye zaman kaybettirir. Ama halk istemişse, bize düşen bunun en iyisini yapmak. İşlemeyen koalisyon, kriz. Ona düşürmeyi z Türkiye’yi. Hükümet var mı yok mu, belli mi belirsiz mi, buna düşürmeyiz.

Benim devlet tecrübem, ülkeye olan sadakatim şunu söyler bana. En doğrusunu yap. Ama dediğim gibi 79 şartlarına, 2002 şartlarında olduğu gibi düşürmeyiz. Koalisyonsa en iyisini yapmaya çalışırız. O olmadığında, yine meşruiyet sınırları içinde neyi yapmak gerekiyorsa onu yaparız.