Davutoğlu'ndan Cerattepe Açıklaması

Davutoğlu'ndan Cerattepe Açıklaması
Başbakan Davutoğlu'ndan Artvin Cerattepe'de yaşanan direniş hakkında açıklama yaptı.Başbakan Davutoğlu, Kafkasör Yaylası Cerattepe Bölgesi'nde madencilik faaliyetlerine karşı çevrecilerin sürdürdükleri direniş hakkında konuştu.Davutoğlu'nun...

Başbakan Davutoğlu'ndan Artvin Cerattepe'de yaşanan direniş hakkında açıklama yaptı.

Başbakan Davutoğlu, Kafkasör Yaylası Cerattepe Bölgesi'nde madencilik faaliyetlerine karşı çevrecilerin sürdürdükleri direniş hakkında konuştu.

Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

Artvin dünyanın en güzel coğrafyalarından birine sahip, o dağların tepelerin korunması bizim için asli bir görevdir.

Petrol ve maden bakımından zengin değiliz ama maden bakımından zenginiz. Çoğu zaman da 'bu madeni neden kullan mıyoruz?' eleştirisiyle karşılaşıyoruz.

Bu ülkeninin havasını, suyunu taşını koruyacağız. Aynı şekilde doğal kaynaklarını da kullanacağız. Yerin altındaki madeni çevreye zarar vermeden çıkarmak. Hem çevreyi korumak hem doğal kaynakları değerlendirmek görevimiz.

Artık birçok şey çevreye zarar vermeden yapılabiliyor. O zaman Artvin'deki bütün yerel aktörlere de buradan sesleniyorum Türkiye'nin geneline de. Hepsiyle konuşmaya hazırız. Çevre Bakanımıza sizin göreviniz çevreyle ilgili her türlü tedbiri almaktır, diye ifade ettim.

Enerji Bakanımıza da sizin göreviniz çevreye zarar vermeden bu doğal kaynağın kullanılması için gerekli tedbirleri almaktır, dedim. Biz yerin altından bunu çıkartacağız ama yerin üstüne zarar gelmeyecek. Açık galeri olsaydı çevreye zarar verecektir ama 2'nci ÇED raporunda kapalı galeriye dönmesi kararlaştırılmış ve çevre zararları bertaraf edilmiş.

Orada işletilmemesine karar veriliyor ve bir tedbir daha alınıyor. Bütün bunlar yerin altında kalsın, dokunmayalım; derseniz bu sefer biz bunları dışarıdan ithal etmek durumunda kalacağız. Cari açık dahil birçok sıkıntı doğacak.

Bütün Artvinlilere ve çevrecilere sesleniyorum:  Gelin bu iki prensipte anlaşalım. Çevreyi koruyacağız, yeraltı zenginliğimizi de ekonomimize katkı olarak sunacağız. Bu ikisi uzlaşmaz hedefler değil

Artvinde kapalı galeri sistemi kullanılacak, çevre zarar görmeyecek.

Bütün tedbirlerden sonra Artvin'in yeşil dokusuna zarar gelirse tedbirleri alırız.