CHP'nin Standına Yine Müdahale

CHP'nin Standına Yine Müdahale
 Erzurum'dan sonra Balıkesir'de de AKP'li belediye, CHP'lilerin üzerine zabıtalarını saldı. Sıcaktan gölgede stant açan CHP'lilere şaka gibi tutanak.Balıkesir'in Karesi İlçesi'nde zabıta ekipleri, Hasan Baba Çarşısı karşısında,...

 Erzurum'dan sonra Balıkesir'de de AKP'li belediye, CHP'lilerin üzerine zabıtalarını saldı. Sıcaktan gölgede stant açan CHP'lilere şaka gibi tutanak.

Balıkesir'in Karesi İlçesi'nde zabıta ekipleri, Hasan Baba Çarşısı karşısında, seçim çalışması için stant açan CHP'liler hakkında kaldırım ve yeşil alanı işgal ettikleri gerekçesiyle tutanak tuttu. Zabıtaların yasaları çiğnediğini ileri süren CHP'liler, standı kaldırmadı.

7 Haziran'daki genel seçimler yaklaşırken çalışmalarına hız veren CHP'liler, Hisariçi Mahallesi, Hasan Baba Çarşısı yakınında bulunan Bozkurt Sokak'ta kaldırıma stant açıp, broşür dağıtmaya başladı.

Saat 12.00 sıralarında gelen AKP'li Karesi Belediyesi'nin zabıta ekipleri, kaldırım işgali yapıldığı gerekçesiyle standın kaldırılmasını istedi. Bunun üzerine CHP'liler standı, bir metre gerideki yeşil alana çekti. Ancak, bu defa da zabıta ekipleri yeşil alan işgali yapıldığını öne sürüp, standın 50 metre kadar ilerdeki başka bir alana taşınmasını istedi. Ancak, CHP'liler standın taşınmak istendiği yerin tenha olması ve kimsenin geçmemesi nedeniyle kabul etmedi. Standın kaldırılmaması üzerine CHP'liler ile zabıta arasında gerginlik yaşandı.

CHP Balıkesir İl Gençlik Kolları Başkanı Emrah Türk, zabıtalara yasal olmayan işlem yaptıklarını, sorun çıkması halinde çözüme Karesi İlçe Seçim Kurulu'nun karar vereceğini söyledi.

Ardından yaşananları görüntüleyen gazetecilere dönen Türk, "Ne kanun dinliyorlar, ne yasa. Siyasi partiler, bağımsız adaylar, halkın huzur ve refahını bozmamak veya taşıt trafiğini engellememek koşuluyla önceden izin alınmaksızın tanıtım yeri, yani stant açabilir. Bu konuda çıkabilecek uyuşmazlıkların çözümüne ilişkin ise ilçe seçim kurulunun yetkili olduğuna dair madde var. Yasa bunu söylüyor. Fakat burada, kral da zabıta, sorumlu da zabıta, polis de zabıta. Kendilerine pay biçmişler. Kanunu dinlemiyorlar, insanları dinlemiyorlar. 30 santimlik standa tahammülleri yok. Bu devran da bitecek, bunlarda yıkılacak, o zaman bunların hesabı sorulacak" dedi.

AKP'nin geçen 16 Mayıs'ta Balıkesir'de miting yaptığını hatırlatan Türk, "Seçim bürosu olmayan yerlere parti bayrağı asamazlar, ancak her yer, miting yapılan alan gibi AKP bayrakları ile dolu. Şikayet dilekçelerimizi verdik. Hiçbir şey yapılmıyor" diye konuştu.

Karesi Belediyesi'nin CHP'li meclis üyesi Çiğdem Dönmez ile konuşan zabıta komiseri, "Ben devlet memuruyum. Bana verilen emirleri yerine getiriyorum. Kanun gereği ne yapılması gerekiyorsa onu yapıyorum. Belediyenin kaldırımı Kabahatlar Kanunu'nun 38. maddesine göre işgal edilmiştir ve işlem yapmak zorundayım. Standı kaldırıp, başka bir yere koymak zorundayım. Ayrıca, çok sayıda kişi yeşil alanda gezinip, çimlere zarar veriyorsunuz" dedi.

Bunun üzerine, ilçe seçim kuruluna itiraz edeceklerini belirtip, zabıta komiserinden, tutanak tutmasını isteyen Dönmez, "Yeşil alan dediğiniz yerde yeşillik yok. Orası toprak. Size emir verenler objektif emir vermiyor" dedi.

Diğer partililer de 'AKP burada stant açsaydı aynı işlemleri yapacak mıydınız?' diye sorarak, tepkilerini dile getirdi. Çevredeki bazı vatandaşlar da zabıtaların tutumuna tepki gösterdi. CHP'liler standı kaldırmayıp, çalışmalarını sürdürdü.