CHP’li Türkmen: "Özgecan İçin TBMM Önünde Nöbete Başlayacağız"

CHP’li Türkmen: "Özgecan İçin TBMM Önünde Nöbete Başlayacağız"
Mecliste onlarca Özgecan Kanunu'nun bekletildiğini belirten CHP’li Türkmen TBMM önünde nöbete başlayacaklarını duyurdu.Kamuoyunda Özgecan Yasası olarak adlandırılan ve kadın cinayetlerini önlemek için kadına yönelik şiddet...

Mecliste onlarca Özgecan Kanunu'nun bekletildiğini belirten CHP’li Türkmen TBMM önünde nöbete başlayacaklarını duyurdu.

Kamuoyunda Özgecan Yasası olarak adlandırılan ve kadın cinayetlerini önlemek için kadına yönelik şiddet uygulayanlara verilecek cezaları artıran ve ceza indirimlerini kaldıran kanun tekliflerinin biran önce yasallaşması amacıyla TBMM önünde nöbet tutma eylemi gerçekleşecek.

CHP’li Türkmen, kendisinin de verdiği ve benzer onlarca Özgecan Yasa Teklifinin TBMM’de sayısal çoğunluğu olan iktidar tarafından bekletildiğini belirterek, “Kadın örgütleri ve STK’lar ile birlikte Meclis önünde nöbet tutacağız” dedi.

Türkmen yaptığı açıklamada, Özgecan’ın ölüm yıldönümünde Adana’da Türkan Sarıkaya adlı genç kızın da benzer bir cinayete kurban gittiğini hatırlatarak, artarak devam eden ve toplum vicdanını derinden yaralayan kadın cinayetlerinin artık son bulması gerektiğini söyledi.

“Türkiye’de artık, kadın cinayetlerine dur demek gerektiğini, benzer olayların önlenmesi, gereken her türlü tedbir ve düzenlemenin vakit kaybedilmeden alınabilmesi için kamuoyu baskısının artması gerektiğini ifade eden Türkmen,“Başta kadınlarımız olmak üzere bu konuya duyarlı her kesin sesini ve mücadele gücünü yükseltmesi gerekmektedir” dedi.

Türkmen şöyle devam etti:

“Kadına yönelik şiddet, istismar ve kadın cinayetleri her geçen gün artarak devam etmektedir. Bir bir kadınlarımızı cinayetlere kurban veriyoruz. Benim de verdiğim kanun teklifi ile birlikte benzer onlarca kanun teklifi TBMM’de görüşülmeyi bekliyor. Bir daha; Özgecanlarımız, Türkanlarımız ölmesin diye kadınlara yönelik şiddeti önlemeyi, şiddet uygulayanlara da en ağır cezaları vermeyi ve ceza indirimlerini kaldırmayı öngören kanun teklifleri, maalesef sayısal çoğunluğu olan iktidar tarafından TBMM’de bekletiliyor.

Kadınlara yönelik bu şiddetin bitmesi için, çocuklarımızın toprağın altına girmemesi için artık güç birliği yapma zamanıdır. Cinayete kurban giden Türkan Sarıkaya kızımızın annesi ve kadın STK’ları ile birlikte Adana’da yaptığımız toplantıda eylem kararı almıştık. Şimdi bunu hayata geçiriyoruz. “Özgecanlar, Türkanlar için nöbetteyiz” eylemi başlatıp, TBMM önünde Adanalı kadınlar ve kadın örgütleri ile kadın şiddetine karşı olan erkeklerle birlikte nöbet tutmaya başlayacağız”