CHP'li 11 belediyeden Dışişleri izni tepkisi

CHP'li 11 belediyeden Dışişleri izni tepkisi
CHP'li 11 belediye başkanı ortak bir açıklama yaparak, belediyelerin yabancı misyonlarla görüşmesini Dışişleri Bakanlığı'na bağlayan genelgeye tepki gösterdi. Açıklamada böyle bir uygulamanın demokrasinin kesintiye uğradığı dönemlerde bile yapılmadığı belirtilerek "Ülkemizin boynunu uluslararası arenada bükecek bir ayıptır" denildi.

Belediyelerin yabancı misyonlarla görüşmeleri Dışişleri Bakanlığı'nın iznine bağlandı. Sözkonusu genelgeye CHP'li 11 belediyeden tepki geldi.

Ekrem İmamoğlu (İstanbul), Mansur Yavaş (Ankara), Tunç Soyer (İzmir), Muhittin Böcek (Antalya), Zeydan Karalar (Adana), Yılmaz Büyükerşen (Eskişehir), Özlem Çerçioğlu (Aydın), Osman Gürün (Muğla), Vahap Seçer (Mersin), Kadir Albayrak (Tekirdağ) ve Lütfi Savaş’ın (Hatay) imzasıyla ortak açıklama yapıldı.

Ekonomiye dikkat çekildi

Enflasyonun son 20 yılın en yüksek seviyesine çıktığı kaydedilen açıklamada, "Belediyelerimiz tüm imkanlarını kullanarak, karşı konulmaz bu artışlara karşı dursa da bu ekonomik gidişatın yarattığı tahribatın kaçınılmaz sonuçları ne yazık ki olacaktır" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada ekonomik krizin getirdiği yüke değinildi ve artış kalemlerinde başta ulaşım ikinci olarak da gıda ürünlerine vurgu yapıldı. Belediyelerin maliyet kalemlerinin arttığı belirtilirken buna rağmen dar gelirli vatandaşların yanında olunmaya devam edileceği vurgulandı.

'THK uçaklarının hazır edilişi sevindirdi'

İklim krizinin küresel boyutuna işaret edilen açıklamada bunun yansımasının Türkiye'de de kendini gösterdiği belirtildi. "Geçen yıl yaşanan yangın felaketlerinin ardından, kadim kurumumuz THK’nın uçaklarının da hazır edilişi ve yangın söndürmede kullanıldığını görmek biz belediye başkanlarını sevindirmiştir. Bu çalışmada emeği geçen tüm kişi ve kurumlara teşekkür ederiz" denildi.

'İptal için girişimlerde bulunacağız'

Dışişleri Bakanlığı'nın izni doğrultusunda yabancı misyonlarla yapılacak görüşmeye ilişkin genelgenin de değerlendirildiği belirtilen açıklamada "Bu genelgenin hukuka ve demokrasiye uygun bir genelge olmadığının altını çizeriz ve genelgenin iptali konusunda hukuki girişimlerde bulunacağımızı beyan ederiz" ifadeleri kullanıldı.

'Ülkemizin boynunu uluslararası arenada bükecek bir ayıp'

Bu yasaklama kararıyla birlikte kamoyuna bir hususun daha bildirilmesi gerektiği belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Böyle bir kararın 2 tarafı vardır. Yabancı misyonlar ile iletişimde kısıtlama getirilen kişi ve kurumlar. Böyle bir tebliğin tek taraflı yapılması, yani yabancı misyonlara yapılmaması dikkat çekicidir ve teamüllere aykırıdır. Özellikle belediye başkanları nezdinde, bu yasağın “şehir diplomasisi”, “kardeş kent ilişkileri”, “yatırım arayışları” ve “uluslararası işbirlikleri oluşturulmasına” dair olumsuzlukları doğacaktır. Demokrasinin kesintiye uğradığı dönemlerde bile akla gelmeyen bu uygulamanın 2022 yılında hayata geçirilmesi, ülkemizin boynunu uluslararası arenada bükecek bir ayıptır. Kıymetli ve köklü bir geleneğe sahip Türk Dışişleri’nin bu kararı yeniden gözden geçirmesi önem arz etmektedir."