CHP'den Madımak çağrısı

CHP'den Madımak çağrısı
CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Madımak’ta zamanaşımından yararlananların yeniden yargılanmasını istedi.İlgezdi, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde,...

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Madımak’ta zamanaşımından yararlananların yeniden yargılanmasını istedi.

İlgezdi, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, Madımak katliamının davasının kapatılmasının şeklen olduğunu belirterek, “Arkasında kim varsa, işin ucu nereye kadar giderse gitsin kapatılan bu dosyada zamanaşımından yararlananlar yeniden yargılanmalıdır” dedi.

İlgezdi, Başbakan’a şu soruları yöneltti:

“Toplumsal hafızamızda derin izler bırakan Madımak katliamının sorumlularının ortaya çıkarılması için hükümetinizin girişimleri olacak mıdır?

Sivil toplum örgütlerinin talepleri doğrultusunda Madımak’ın ‘utanç müzesi’ne dönüştürülmesi konusunda hükümetinizin düşünceleri nelerdir?

Birçok masum insanın katledenlerin zamanaşımı bahanesiyle serbestçe dolaşıyor olması şahsınızda ve hükümetinizde vicdani bir rahatsızlığa neden olmuş mudur?

Seçim Bildirgenizde yer alan ‘toplumsal barış, hukukun üstünlüğü, eşitlik vb.’ gibi vaatlerinizi Madımak katliamı gerçeği için de hatırlamayı düşünüyor musunuz?”

ANKA