CHP’de 64 ilde önseçim yapacak

CHP’de 64 ilde önseçim yapacak
Habertürk'ten Düzgün Karadaş'ın iddiasına göre, CHP'de seçimler öncesi fermuar yöntemi, milletvekili aday sıralamasında tek veya çift rakamların (bir, üç, beş veya iki, dört, altı gibi sıralar) kontenjan olarak parti yönetimi...

Habertürk'ten Düzgün Karadaş'ın iddiasına göre, CHP'de seçimler öncesi fermuar yöntemi, milletvekili aday sıralamasında tek veya çift rakamların (bir, üç, beş veya iki, dört, altı gibi sıralar) kontenjan olarak parti yönetimi tarafından belirlenmesini öngörüyor.

CHP'de seçimler öncesi fermuaryöntemi, milletvekili aday sıralamasında tek veya çift rakamların (bir, üç, beş veya iki, dört, altı gibi sıralar) kontenjan olarak parti yönetimi tarafından belirlenmesini öngörüyor. Parti yönetimi, tekli rakamları tercih ederse önseçimden gelen adaylar çiftli rakamlara; çiftli rakamları tercih ederse ön seçimden gelenler tekli sıralara yerleşecek.

KONTENJANLI ÖN SEÇİM

İstanbul, Ankara, İzmir, Mersin, Adana, Samsun, Trabzon, Hatay, Aydın, Muğla, Denizli, Sakarya, Kayseri başta olmak üzere büyükşehirlerin tamamına yakınında fermuarlı, kontenjanlı önseçim yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor. CHP’nin, yüzde 10’dan düşük oy aldığı 17 il için ayrı strateji uygulanacak. Tüzük gereği bu illerde önseçim yerine merkez yoklamasıyla adaylar belirlenecek. Bu illerde partinin başarılı olması için yerel halk tarafından sevilen, oy potansiyeli yüksek adaylara ağırlık verilecek.

KILIÇDAROĞLU’NUN ÜÇ TERCİHİ

Kılıçdaroğlu’nun Türkiye genelinde ‘kontenjan’ hakkını, ‘yeni yüzler’, ‘solcu gençler’ ve ‘kadınlardan’ yana kullanacağı belirtiliyor. MYK’da temsil edilen Kadın Kolları Başkanı Hilal Dokuzcan’ın İstanbul’dan; Gençlik Kolları Başkanı İrfan İnanç Yıldız’ın İzmir’den aday gösterilmesi bekleniyor. Partinin genç yüzlerinden Ekrem Kerem Oktay, partinin ABD temsilcisi Yurter Özcan, PM üyesi Onursal Adıgüzel, Sivas katliamında yaşamını yitiren Metin Altıok’un kızı Zeynep Altıok milletvekilliği için şans tanınan isimlerin başında geliyor. Eski İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı ve RTÜK üyesi Ali Öztunç’un İstanbul’dan aday olmaları bekleniyor.