CHP: "Biz Bize Yeteriz" kampanyası için toplanan 2 milyar dolar nerede?

CHP: "Biz Bize Yeteriz" kampanyası için toplanan 2 milyar dolar nerede?
CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Erdoğan'ın başlattığı "Biz Bize Yeteriz" kampanyası için toplanan paraların ne olduğuna ilişkin Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi.

Koronavirüs salgını nedeniyle AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın canlı yayında IBAN vererek başlattığı "Biz Bize Yeteriz Türkiye’m" kampanyasına Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı verilerine göre, 2 milyar 105 milyon lira toplandığı duyuruldu.

Bu paraların nereye harcandığına ilişkin CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, CHP’li milletvekilleriyle birlikte Meclis Araştırma Komisyonu kurulması için araştırma önergesi verdi.

Emir, "Daha önce başlatılan benzer yardım ve bağış kampanyalarında olduğu gibi ilgili kararın Resmi Gazete'de yayımlanması ve toplanan bağışların ne şekilde ve kimler için harcanacağının ilan edilmesi gerekmektedir. Bakanlık, Meclis’e sunduğumuz soru önergelerini de bugüne kadar yanıtsız bırakmıştır. Bundan dört yıl önce 15 Temmuz şehit yakını ve gaziler için toplanan yardım paralarını bizim zorlamamızla daha üç ay önce dağıtmaya başlamışlar, o da çok küçük bir kısmını. Bu konuda sabıkalısınız, vatandaş size güvenmiyor. Kampanya kapsamında toplanan bağışların ne kadarının şahıs, ne kadarının kurumlar tarafından geldiğini sorduk, onu da yanıtlamadılar" dedi.

"Vatandaş size güvenmiyor." diyen Emir, şöyle devam etti; 

"Bağışların çok büyük bir kısmının kurumlardan geldiğini duyuyoruz. Bu soruya yanıt verseler, vatandaşın ne kadar güvensiz olduğu ortaya çıkacak. Kampanya kapsamında bugüne kadar tam olarak ne kadar para toplandığı, bu paraların başka kaynaklara harcanıp harcanmadığı ya da bundan sonra ne şekilde harcanacağının tespiti amacıyla Meclis araştırması açılmasını istiyoruz. Aile Bakanı, ısrarla paranın nereye harcandığını açıklamaktan kaçınıyor. Vatandaş size güvenmiyor, Meclis kampanyayı denetlesin

Kampanyaya gerçek ve tüzel kişiliklerden ne kadar desteğin geldiğinin bilinmesi de vatandaşın, devlet kurumlarının düzenlediği kampanyalara duyduğu güveni ortaya koyacaktır."
 

Etiketler :