CHP 4 Bakanın Peşini Bırakmıyor

CHP 4 Bakanın Peşini Bırakmıyor
Yemin töreninin ardından ilk iş olarak eski bakanlar için verilecek önerge ile soruşturma süreci tekrar başlatılacak.7 Haziran seçimlerinin ardından Ankara’da kolalisyon hesapları sürerken 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda...

Yemin töreninin ardından ilk iş olarak eski bakanlar için verilecek önerge ile soruşturma süreci tekrar başlatılacak.

7 Haziran seçimlerinin ardından Ankara’da kolalisyon hesapları sürerken 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda adı geçen bakanların adı yeniden gündeme geldi. Operasyonunun ardından İçişleri Bakanı Muammer Güler, AB Bakanı Egemen Bağış, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar istifa etmişti. Haklarında Meclis’te soruşturma süreci başlayan bakanlarla ilgili Yüce Divan oylaması AKP’li milletvekillerinin oyları ile reddedilmişti.

Seçim meydanlarında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) seçmene kapatılan 17-25 Aralık soruşturmalarının yeniden açılacağını vaad etmişti. Partiler 4 eski bakanın Yüce Divan’a gönderileceğini de taahhüt etmişti.

YEMİN TÖRENİN ARDINDAN

Seçimlerin ardından adları yeniden gündeme gelen Muammer Güler, Egemen Bağış, Zafer Çağlayan ve Erdoğan Bayraktar ile ilgili olarak CHP’nin stratejisini netleştirdiği öğrenildi. CHP eski bakanlarla ilgili olarak yürütülecek süreci hükümet kurma masasında ön şart olarak sürmeyecek. Süreç, parlamento çatısı altında bağımsız olarak işletilecek.

Milletvekili yemin töreninin ardından Meclis Başkanlık Divanı’na verilecek önerge ile soruşturma süreci başlatılacak. CHP, dört eski bakandan en az üçünün Yüce Divan’a gitmesi gerektiği görüşünde.