Cerattepe'de Yaralananlar O Anları Anlattı

Cerattepe'de Yaralananlar O Anları Anlattı
ARTVİN’in Kafkasör Yaylası'ndaki Cerattepe Bölgesi'nde madencilik faaliyetlerine karşı tepki için dün bölgeye çıkmak isteyen önemli bölümünü kadınların oluşturduğu gruba, polisin sert müdahalesi sonucu yaralananların...

ARTVİN’in Kafkasör Yaylası'ndaki Cerattepe Bölgesi'nde madencilik faaliyetlerine karşı tepki için dün bölgeye çıkmak isteyen önemli bölümünü kadınların oluşturduğu gruba, polisin sert müdahalesi sonucu yaralananların tedavisi sürüyor. Olaylar sırasında yüksekten düşen ve ayak bilekleri kırılan 41 yaşındaki Beyza Zeyno Bayramoğlu, "Polis bu şekilde saldırmaya devam ederse yarın biri ölür" dedi. Gözüne plastik mermi isabet eden 23 yaşındaki Süleyman Özcan ise, görme yetisini kaybetme riski ile karşı karşıya kaldı.

İl merkezinde dün öğle saatlerinde toplanan, ardından da Cerattepe bölgesine çıkmak için harekete geçen çoğunluğu kadınların oluşturduğu yaklaşık 1000 kişilik gruba polis Toma araçları, biber gazı ve plastik mermilerle müdahalede bulunurken, olayda 26 kişi yaralandı.

Biber gazı ve plastik mermilerden kaçmaya çalışırken yüksekten düşmesi nedeniyle ayak bilekleri kırılan ve Artvin Devlet Hastanesi'nde tedavisi sürdürülen Borçkalı Beyza Zeyno Bayramoğlu da karşılaştıkları olayları anlattı. Kadın arkadaşlarıyla birlikte Cerattepe’ye çıkmak istediklerini ancak polisin çok sert müdahale ettiğini belirten Bayramoğlu, şöyle dedi:

"Polis, bu sırada bir kadını dövmeye başladı. O kadını kurtarmaya çalışırken polisler de biber gazı ve plastik mermi ile müdahaleye etti. TOMA ile su sıkılmaya başlanınca haliyle insanlar paniğe kapıldı. Ben de gazdan etkilendim, yamaçtan kaydım ve düştüm. Bu sırada arkadaşlarım beni gazdan korumaya çalıştı. Ama düşerken iki ayak bileğim de kırılmış."

Daha önce de polis müdahalelerine şahit olduğunu anlatan Bayramoğlu, böyle sert bir müdahaleyi ilk kez gördüğünü söyledi. Bayramoğlu, "Çok sert saldırdılar. Gerçekten birileri ölecek diye korktum. Polis bu şekilde saldırmaya devam ederse yarın birisi ölür" ifadelerini kullandı.

GÖZÜNÜ KAYBETME RİSKİ VAR

Artvin Devlet Hastanesi bitişiğindeki kantinde servis elemanı olarak çalışan 23 yaşındaki Süleyman Özcan’ın da gözüne de olaylar sırasında plastik mermi isabet etti. İlk müdahalesi yapılan ancak, gözünü kaybetme riski ile de karşı karşıya kalan Özcan polislere, "Kantine doğru atmayın hastalar var, yakınları var" diyerek uyarıda bulunduğu sırada plastik merminin gözüne isabet ettiğini anlattı, 2 gün sonra ameliyat olacağını söyledi.

"ARTVİN HALKINA KARŞI ART NİYET VAR"

Kantin işletmecisi Güney Yılmaz, polisi anlayamadıklarını, çok ağır müdahalede bulunduklarını ifade ederken, "Neden halka karşı bu tutum içindeler bilemiyorum. Çevremiz moralleri bozuk hastalarla dolu. Hastane kantinine doğru biber gazı atmak ne akla hizmettir? Hastanenin 5’inci katına gaz bombası atıldı. Burada Artvin halkına karşı bir art niyet var" iddiasında bulundu.

HASTANE VE KANTİNİNDE HASAR OLUŞTU

Polisin dünkü müdahalesi sırasında Artvin Devlet Hastanesi ile bitişiğindeki kantine isabet eden plastik mermiler ve biber gazı kapsülleri nedeniyle kapı ve pencerelerin camları kırıldı. Devlet Hastanesi’nin 6’ncı katındaki pencerenin camı da kırıldı. Kırılan camlardan hastane binasına giren biber gazından etkilenenler de oldu.

PANİK ANI GÜVENLİK KAMERASINDA

Olay sırasında kantinde bulunan hasta yakınlarının yaşadığı panik güvenlik kameralarına yansıdı. Görüntülerde dışarıda bulunanların da biber gazından kaçarak kantine girmeye çalıştıkları görüldü.