AKP'li belediyenin İBB'ye gönderdiği yazı ortaya çıktı

AKP'li belediyenin İBB'ye gönderdiği yazı ortaya çıktı
Çekmeköy Belediyesi'nin deprem alanını imara açmak istemesine tepkiler sürüyor. halk günlerdir deprem alanı da olan parkın imara açılmaması için nöbet tutuyor. İBB ekipleri de burada bulunan ağaçları sulamak isteyince Çekmeköy Belediyesi ekipleriyle gerginlik yaşadı. Öte yandan Çekmeköy Belediyesi'nin İBB'ye ağaçları sökmesi için yazı gönderdiği ortaya çıktı.

İstanbul’da AKP’li Çekmeköy Belediyesi, deprem toplanma alanı da olan parkı yıkıp yerine pazar alanı yapma ısrarını sürdürüyor. Çekmeköy halkı, parklarını korumak için tam 47 gündür ilçe belediyesinin halkın kullanımına kapattığı park alanı önünde nöbet tutarak parkın yapılaşmaya açılmasına engel oluyor.

Ağaçların sulanmasını engellediler

Önceki gün ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ekipleri, bir sulama tankeri ile parkın önüne gelerek parktaki ağaçları sulamak istedi. AKP’li Çekmeköy Belediyesi’nin zabıtaları ise İBB görevlilerine engel olarak, sulama tankerinin park alanına girişine ve ağaçların sulanmasına izin vermedi. Ardından çok sayıda İBB zabıtası ile Çekmeköy Belediyesi zabıtası park alanı önünde toplandı, zabıta ekipleri arasında gerginlik yaşandı.

Kendi araçlarıyla suladılar

Park alanında toplanan yurttaşlar da AKP’li Çekmeköy Belediyesi ekiplerine tepki gösterdi. Ardından park alanına getirilen Çekmeköy Belediyesi’ne ait aracın ağaçları sulamasıyla gerginlik sona erdi. İBB ekipleri de ilçe belediyesinin engellemesini tutanak tutarak kayıt altına aldıklarını bildirdi.

'Ağaçları sökün'

Çekmeköy Belediyesi’nin 30 Mayıs tarihinde İBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığı, Anadolu Yakası Park ve Bahçeler Şube Müdürlüğü’ne bir yazı göndererek park alanındaki ağaçların sökülmesini talep ettiği açığa çıktı. BirGün’den İsmail Arı'nın ulaştığı Çekmeköy Belediyesi’nin yazısında, “Alanda çalışmalara başlanılacağından alanda bulunan altyapı ve üstyapı tesisatlarının bağlantılarının kesilmesi ile çalışma alanı içerisindeki ağaç ve ağaççıkların deplasesi veya kaldırılması” talep edildi.

'Kamu zararı oluşturur'

İBB’nin AKP’li belediyeye verdiği yanıtta ise “Mahal listemizde yer alan Çekmeköy Kapalı Pazar Alanı Yanı Parkının 2016 yılında imalatı yapılmış olup, 6 yıldan beri söz konusu alanın tadilat, bakım onarım ve yeşil alan düzenleme hizmetleri rutin olarak müdürlüğümüz ekiplerince devam ettirilmektedir. Bu nedenle, başkanlığınızca yeşil alan kısmında yapılacak inşai çalışmalar sonucu kamu zararı oluşacaktır” denildi.

AKP’li Çekmeköy Belediyesi’nden dün yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

“18 Temmuz Pazartesi günü ne amaçla olduğu bilinmeyen bir şekilde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden belediyemiz sorumluluk alanında bulunan alana sulama çalışması için tankerler gönderilmiştir. Yaklaşık 2 aydır devam eden süreçte bölgeye uğramayan tankerlerle oluşturulmaya çalışılan ortam ve algı kabul edilemezdir. Çekmeköy Belediyesi görev ve sorumluluğunda bulunan alana girilmek istenmesi açık şekilde hak ihlalidir. Mehmet Akif Mahallesi’nde yapılması planlanan semt pazar alanı hakkında geçtiğimiz ay içerisinde belirli haber mecraları ve çevrelerce; kasıtlı ve gerçekle bağdaşmayan bilgiler gerçekmiş gibi kamuoyuna yansıtılarak algı oluşturma çabası içine girilmişti. Tarafımızca yapılan açıklamalarla tezleri çürütülen aynı çevreler, semt pazarı alanı ve çevresinde provokatif eylem ve tutumlarını maalesef sürdürmeye devam etmektedirler.”

Soruyu yanıtsız bıraktı

Öte yandan AKP’li Çekmeköy Belediye Başkan Yardımcısı Şahmettin Yüksel yaptığı açıklamada, İBB’ye park alanındaki ağaçları sökmesi için yazı gönderdiklerini doğrulayarak, “İBB ağaçları makinayla alacak. İBB ağaçları sökmediği zaman da görevini yapmamış olacak” dedi. Yüksel, “İBB ağaçları sökmezse siz sökecek misiniz?” sorusuna ise yanıt vermedi.

'İBB ekiplerinin parkı korumasını istiyoruz'

Parkı korumak için mücadele eden Çekmeköylüler de açıklamasında İBB'ye 'parkı koruyun' çağrısı yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"AKP'li Çekmeköy Belediyesi halkla inatlaşarak parkımızı elimizden almak istiyor. Kısa sürede parkı korumak için 3 binden fazla imza topladık, 47 gündür de direniyoruz. Parktaki ağaçları sökmeyin ve Çekmeköy Belediyesi'nden ağaçları koruyun. Biz Çekmeköylüler olarak İBB'den park alanındaki ağaçları korumasını talep ediyoruz. Çekmeköy Belediyesi oldu bittiye getirip ağaçları sökmek isteyebilir. Bu yüzden İBB ekiplerinin parkı korumasını istiyoruz. Halkıyla inatlaşan değil, halkıyla olan belediyeleri görmek istiyoruz."