BU REKOR BİR BAŞKA

BU REKOR BİR BAŞKA
Türkiye, tutuklu ve hükümlü sayısını AKP döneminde yüzde 177,3 oranında artarak 165 bine çıkararak bir rekor kırdı.Türkiye, AKP döneminde yüzde 177,3 oranında artarak 165 bine çıkan tutuklu ve hükümlü sayısıyla, Avrupa’da...

Türkiye, tutuklu ve hükümlü sayısını AKP döneminde yüzde 177,3 oranında artarak 165 bine çıkararak bir rekor kırdı.

prison-bars

Türkiye, AKP döneminde yüzde 177,3 oranında artarak 165 bine çıkan tutuklu ve hükümlü sayısıyla, Avrupa’da ikinci, OECD ülkeleri arasında üçüncü, dünyada ise 10’uncu sıraya yerleşti. Türkiye’de her 100 bin kişiden 212’si cezaevinde bulunuyor.

CHP Ankara Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Sinan Aygün yaptığı yazılı açıklamada,  cezaevlerinde bulunan tutuklu ve hükümlü sayılarıyla da rekora doğru gittiğini bildirdi. Aygün, “Ceza ve infaz kurumlarında 2002 yılında 55 bin 929 olan tutuklu ve hükümlü sayısı, Mart 2015’te 165 bin 33’e çıktı. Aynı dönemde Türkiye nüfusunun sadece yüzde 16.5 oranında arttı. Tutuklu ve hükümlü sayısının nüfusa göre 10 kat daha hızlı artmasının nedenleri sorgulanmalı” dedi.Aygün, Uluslararası Cezaevleri Çalışma Merkezi’nin (ICPS)  verilerinden yapılan araştırmanın sonuçlarıyla ilgili olarak şu bilgileri verdi:

TUTUKLU VE HÜKÜMLÜ SAYISI

Türkiye, 165 bin 33 olan hükümlü ve tutuklu sayısıyla,  Rusya’dan sonra Avrupa’da ikinci en fazla tutuklu ve hükümlü bulunan ülke konumunda bulunuyor. Türkiye OECD ülkeleri arasında ise ABD ve Meksika’dan sonra üçüncü sırada yer alıyor. Dünyada nüfus açısından bakıldığında 19’uncu sırada yer alan Türkiye Tutuklu ve hükümlü sayısında Dünyada ise 10’uncu konumda bulunuyor. Dünya sıralamasında Türkiye’nin üzerinde ise ABD,  Çin, Rusya, Brezilya, Hindistan, Tayland, Meksika, İran ve Endonezya gibi ülkeler bulunuyor. BU ülkelerden sadece Tayland’ın nüfusu Türkiye’nin altında kalıyor.

100 BİN NÜFUSA DÜŞEN

2002 yılında Türkiye’de her 100 bin kişiye 85 tutuklu ve hükümlü bulunuyordu. 2014 yılında ise Türkiye’deki her 100 bin kişi başına 212 tutuklu ve hükümlü düşüyor. Türkiye tutuklu ve hükümlülerin nüfusuna oranında Avrupa ülkeleri arasında sekizinci sırayı alıyor. Bu alanda Türkiye’nin üzerinde Rusya, Belarus, Litvanya, Letonya, Gürcistan, Estonya, Azerbaycan gibi eski sosyalist ülkeler bulunuyor.Türkiye, 100 bin nüfusa düşen tutuklu ve hükümlü sayısı açısından OECD ülkeleri arasında ise altıncı konumda bulunuyor.  Türkiye’nin üzerinde ABD, Şili, İsrail, Estonya ve Meksika gibi ülkeler yer alıyor