Bu Görüntü Hakkında İnceleme Başlatıldı

Rize'nin Pazar ilçesi Kaymakamı Selçuk Aslan, ilçedeki sentetik sahanın işçilerin 1,5 saat boyunca karda yürütülerek temizletildiği iddialarına ilişkin, "Hiçbir hizmet akışı standardında bulunmayan, karın kürekler ve küreme...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Bu Görüntü Hakkında İnceleme Başlatıldı

Rize'nin Pazar ilçesi Kaymakamı Selçuk Aslan, ilçedeki sentetik sahanın işçilerin 1,5 saat boyunca karda yürütülerek temizletildiği iddialarına ilişkin, "Hiçbir hizmet akışı standardında bulunmayan, karın kürekler ve küreme çıtalarıyla temizlenmesi yerine ayakla ezilmesi şeklindeki çalışma, öz inisiyatif kullanılmış olsa da hiçbir şekilde kabul edilemez görülmüştür" ifadesini kullandı. Açıklamada karda yürüme fikrinin sporcu bir görevliden çıktığı vurgulandı. Kaymakamlık sorumlular hakkında inceleme başlattı.

Rize'nin Pazar ilçesi Kaymakamı Selçuk Aslan, ilçedeki sentetik sahanın işçilerin 1,5 saat boyunca karda yürütülerek temizletildiği iddialarına ilişkin, "Hiçbir hizmet akışı standardında bulunmayan, karın kürekler ve küreme çıtalarıyla temizlenmesi yerine ayakla ezilmesi şeklindeki çalışma, öz inisiyatif kullanılmış olsa da hiçbir şekilde kabul edilemez görülmüştür" ifadesini kullandı.

Aslan, yaptığı yazılı açıklamada, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından Veteranlar Ligi'nde Pazar ile Hopa takımları arasında yarın oynanacak müsabaka için yaklaşık 5 santimetre karla kaplı sahanın maça yetiştirilmesi amacıyla iş gücü takviyesi talebinde bulunulduğunu belirtti.

'YARDIMCI OLMALARI İSTENDİ'

Açıklamasında, kaymakamlık uhdesindeki Toplum Yararına Çalışma Programı (TYÇP) kapsamında yardımcı hizmetlerde geçici olarak istihdam edilen 150 çalışandan, herhangi bir çalışmada görevli olmayan 40 kişinin sahanın kardan temizlenmesinde Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü görevlilerine yardımcı olunmasının istendiğini vurgulayan Selçuk Aslan, şunları kaydetti:

"29 Ocak 2016 Cuma günü İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü personelimiz ile TYÇP çalışanlarımız anılan sahanın kardan temizlenmesi için saat 14.25’te sahaya giriş yapmışlar, 15.50'de sahadan ayrılmışlardır. Saha temizliğinde görevli çalışanlarımızın kar temizlemesi çalışmaları, kendi aralarında kar topu oynaması, top oynaması ve bazı çalışanlarımızın horon vurması dahil, personelin sahada kalış süresinin 1 saat 25 dakika olduğu, sahaya komşu Pazar Halk Eğitim Müdürlüğü çevre güvenlik kameralarında görülmektedir."

'YANLIŞ GÖRÜNTÜLER ORTAYA ÇIKTI'

Kaymakam Aslan, saha temizleme çalışması içinde farklı uygulamaların yapıldığını ve bunun da yanlış görüntüleri ortaya çıkardığına dikkati çekerek, şu ifadeleri kullandı:

"İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürümüzün kontrolünde kürek, el arabası ve kar küreme çıtaları ile başlayan kar temizleme çalışmalarına, anılan sahayı sık sık kullanan ve sporcu olan bir çalışanımızın kol kola yürüyerek 5 santimetre karın ezilmesinin daha hızlı çözüm olacağı önerisinin görevlilerimizce de kabulü ile yapılan çalışma sonucunda tarafımızca hiçbir şekilde kabulü mümkün olmayan görüntülerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Tüm kamu hizmet sektörlerinde vatandaşlarımıza sunulan hizmetin en önemli sağlayıcısı olan personelimize, hiçbir hizmet akışı standardında bulunmayan, karın kürekler ve küreme çıtalarıyla temizlenmesi yerine ayakla ezilmesi şeklindeki çalışma, öz inisiyatif kullanılmış olsa da hiçbir şekilde kabul edilemez görülmüştür. Çalışmanın yürütülmesinde ve uygun olmayan görüntülerin ortaya çıkmasında sorumluluğu bulunan görevliler hakkında inceleme başlatılmıştır."

AA