Borç yapılandırmayla ilgili önemli iddia! Son dakika maddesiyle yolsuzluklar mı örtüldü?

Borç yapılandırmayla ilgili önemli iddia! Son dakika maddesiyle yolsuzluklar mı örtüldü?
Geçen hafta Meclis'ten geçerek yasalaşan vergi borcu yapılandırması, Resmi Gazete'den geçerek yürürlüğe girdi. Düzenleme vergi dairelerine olan tüm borçları yeniden yapılandırma kapsamına alınıyor. "Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"la ilgili önemli bir iddia gündeme geldi.

Geçen hafta Meclis'ten geçerek yasalaşan vergi borcu yapılandırmasıyla ilgili önemli bir iddia gündeme geldi. "Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Kanun teklifi görüşmelerinde sona gelinmişken verilen 10 dakikalık aranın ardından AKP milletvekillerinin imzalarıyla eklenen önerge ile gelir ve kurumlar vergisi yükümlülerine 2022 için de matrah artırımı olanağı verildi.

Konuyu T24'deki köşesine taşıyan Çiğdem Toker, "Bir yükümlüye, beyannamesini henüz vermediği 2022 yılı için matrah arttırımı olanağı sağlanması, vergi incelemesinden kurtulması anlamına gelecek. Vergi uzmanı kaynağım bu durumu şöyle açıkladı: 'Diyelim ki bir büyük ihalede ödemelerle ilgili sorun saptandı. Vergi denetçileri bu konuda, o şirket sahibinin hesaplarının incelemesini yaparak yol alır. Ama şimdi bu maddeyle, çok büyük bir yolsuzluk ve karapara soruşturması bile olsa inceleme yapılamayacak" diye yazdı.

Toker, yazısında matrah arttırımını şöyle açıkladı: "Zaman zaman iktidarların yasa çıkararak başvurduğu bir yol olan matrah arttırımı ile vergi yükümlülerine 'kolaylık' sağlanır. Bir vergi yükümlüsü, diyelim şirket sahibi belirli koşulları sağlayarak vergi matrahını arttırırsa, vergi incelemesinden ve tarhiyatından kurtulur. Dürüst yükümlüleri cezalandırdığı eleştirilerine de yol açan bu uygulama, bugüne kadar beyannamesi verilmiş olan dönemleri kapsadı. Sonradan eklenen madde ile bu imkan, beyannamesi henüz verilmemiş olan dönem için tanındı. 2022 yılına ilişkin beyanname verme süresi henüz bitmedi.
Vergi uzmanı olan kaynağımın iddiası önemliydi. Ona göre kurallara uygun işlem ve ödeme yapmamış yükümlüler için vergi incelemesi yolu şimdiden, bugünden kapanıyordu."

CHP Milletvekili Akif Hamzaçebi konuyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "2022 yılına ilişkin gelir vergisi beyannamesi 2023 Mart, kurumlar vergisi beyannamesi Nisan ayı içinde verilir. Bugün kabul edilen önerge ile ise henüz beyannamesi verilmemiş olan 2022 için de matrah artırımında bulunulabilecektir. İktidar böylece vergi sistemini yok etmiştir.

Bunun bir anlamı daha var. Erdoğan seçimi kaybedeceğini görmüştür. Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanlığında yandaş şirketlerin geriye doğru vergi denetimi yapılabilecek bir yılını bile bırakmamıştır. Ancak şunu hatırlatayım. Kara para soruşturmalarından hiç kimse kurtulamayacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Toker "Hamzaçebi'nin 'Erdoğan seçimi kaybedeceğini görmüştür' tespitini de dikkate almakta yarar var. Satır aralarından çıkan anlam, iktidarın yanında duran meşhur ya da meşhur olmayan şirketlerin bu maddeyle koruma güvence altına alınmak istendiği" değerlendirmesinde bulundu.