Bilal’e soygun parası şoku!

Bilal’e soygun parası şoku!
Cumhurbaşkanının oğlu ve TÜRGEV yöneticisi Bilal Erdoğan’ın, MHP lideri Devlet Bahçeli aleyhinde açtığı 100 bin liralık tazminat davası reddedildi.TÜRGEV, 2014’ün Aralık ayında Bahçeli aleyhine 100 bin TL’lik tazminat...

Cumhurbaşkanının oğlu ve TÜRGEV yöneticisi Bilal Erdoğan’ın, MHP lideri Devlet Bahçeli aleyhinde açtığı 100 bin liralık tazminat davası reddedildi.

TÜRGEV, 2014’ün Aralık ayında Bahçeli aleyhine 100 bin TL’lik tazminat davası açmıştı. TÜRGEV adına Avukatı Sema Yıldız tarafından İstanbul 5. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne verilen dava dilekçesinde, “Bahçeli’nin verdiği demeçler ile, vakfın manevi olarak yıpratılmasına sebebiyet verdiği” öne sürülmüştü. Bahçeli’nin “Soygun paralarını TÜRGEV’e saklayan çocukların mahkeme önüne çıkması sağlanmalıdır” sözleri de “delil” olarak mahkemeye sunulmuştu.

Bahçeli’nin avukatları Hamit Kocabey, Yüksel Evci ve Nizameddin Kocabey ise mahkemeye verdikleri cevap dilekçesinde, “TÜRGEV’in davasının hukuki temelden mahrum olduğuna” dikkat çekilmiş ve davanın reddi istenmişti. İstanbul 5. Asliye Hukuk Mahkemesi “Bahçeli’nin konuşmasında TÜRGEV’e ait herhangi bir hakaret bulunmadığı” gerekçesiyle davanın reddine karar verdi.

‘’TAHAMMÜL ET’’

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan da MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman’ın 29 Mayıs 2014’te yaptığı basın açıklamasında, “Kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu” gerekçesiyle, 20 bin liralık manevi tazminat davası açmıştı. Bu dava da Ankara 9. Asliye Hukuk Mahkemesince reddedildi.

MHP bu davaya ilişkin mahkemeye yaptığı itirazda “Türkiye, 17 Aralık 2013 tarihinde en büyük yolsuzluk ve rüşvet operasyonuna tanık oldu. Bakan çocukları tutuklandı, 4 bakan istifa etmek zorunda kaldı. Demokrasinin özünde sert eleştiri vardır. Eleştiri hakkının tazminat davaları ile baskı altına alınmaya çalışılması demokratik hukuk devleti anlayışı ile bağdaşmaz’’ denildi.

Ankara 9. Asliye Hukuk Mahkemesi de “Siyasilerin eleştiri hakkı bulunduğunu ve buna tahammül etmeleri gerektiği” belirtilerek, Erdoğan’ın Büyükataman hakkında açtığı davanın reddine karar verdi.