Beyoğlu'nda Soma İçin Yürüyüş

Beyoğlu'nda Soma İçin Yürüyüş
DİSK, KESK TMMOB veTTB üyesi bini aşkın kişi, Soma'da bir yıl önce hayatını kaybeden 301 madenci için anma yürüyüşü yaptı.Beyoğlu'nda, DİSK, KESK TMMOB veTürk Tabipleri Birliği (TTB) öncülüğünde, çeşitli sivil toplum...

DİSK, KESK TMMOB veTTB üyesi bini aşkın kişi, Soma'da bir yıl önce hayatını kaybeden 301 madenci için anma yürüyüşü yaptı.

Beyoğlu'nda, DİSK, KESK TMMOB veTürk Tabipleri Birliği (TTB) öncülüğünde, çeşitli sivil toplum kuruluşlarına üye bini aşkın kişi, Soma'da bir yıl önce hayatını kaybeden 301 madenci için anma yürüyüşü yaptı.

Tünel Meydanı'nda saat 18.30 sıralarında toplanan kalabalık, ellerinde pankartlar ve göçükte hayatını kaybeden işçilerin isimlerinin yer aldığı dövizler, kafalarında da işçi baretleriyle slogan atarak yürüyüşe geçti.

HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu da eyleme destek vererek ön sırada yürüdü.

Galatasaray Meydanı'na kadar gelen kalabalık grup, burada hayatını kaybeden maden işçileri için 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu. Ardından, grup adına, TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Süleyman Solmaz ortak basın açıklamasını okudu. Açıklamada, 'Manisa Soma'da 13 Mayıs 2014'te meydana gelen ve 301 canımızı yitirdiğimiz yüzyılın en büyük iş faciasının yıldönümü bugün. 301 canımızın acısı halen yüreğimizde. Ne yazık ki böylesine büyük bir facianın ardından, sorumluların görünen bir kısmının yargılandığı Soma Davası, bu haliyle kamuoyunu tatmin edecek bir tablo çizmemektedir. Soma'da yaşanan katliamın sebebi, uygulamaya konulan taşeronlaştırma, özelleştirme, sendikasızlaştırma ve örgütsüzleştirmedir. Kamu madenciliğinin yok edilmesi ve kamu kurumlarında uzun yıllar boyunca elde edilmiş olan madencilik bilgi ve deneyim birikimin dağıtılması gibi neo-liberal politikalardır' denildi.

Açıklamanın ardından grup olaysız şekilde dağıldı.