'Benden daha Alevisi olamaz'

'Benden daha Alevisi olamaz'
Cumhurbaşkanı Erdoğan Almanya Karlsruhe kentinde konuştu.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Almanya’nın Karlsruhe kentinde Gençlik buluşmasında düzenlenen programa katıldı.Cumhurbaşkanı Erdoğan burada yaptığı konuşmada,...
Cumhurbaşkanı Erdoğan Almanya Karlsruhe kentinde konuştu.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Almanya’nın Karlsruhe kentinde Gençlik buluşmasında düzenlenen programa katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan burada yaptığı konuşmada, “Tüm kadınlarımızın Anneler günü mübarek olsun” diyerek anneler gününüz kutladı. Cumhurbaşkanı, “Sizlere 78 milyon Türk vatandaşının selamlarını getirdim” diyerek ilk kez kendi dönemlerinde, 7 Haziran seçimlerinde yurtdışında yaşayan vatandaşların oy kullanabileceğini ifade etti. Erdoğan: “Almanya’da yaşayan 1 Milyon 450 bin seçmen seçimlerde belirleyici bir role sahip olacak. Biz yurtdışında bulunan vatandaşlarımızın bulundukları ülkede oy kullanmaların önünü açmış bulunuyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı oy kullanmanın önemine değinerek şunları kaydetti: “Oy kullanmak bir külfet değil tam tersine bir ayrıcalıktır bir imkandır bir fırsattır. Sesinizi en etkin şekilde duyurabileceğiniz yer dağlardaki silahlar değil sandıktır sandık. Biz bu güne kadar silahlı örgütleri arkamıza alarak bu ülkede iktidar olmadık. Tam aksine gönülleri kazanarak iktidar olduk. Birileri de silahlı terör örgütlerini arkalarını alarak bir şeyler yapmaya gayret ediyorlar. Yurt dışında yaşayan insanlarımızın sayısı yaklaşık 6.5 milyonu buluyor. Bunları ihmal eden bir parti ortalama birer milyondan kabul etsek Türkiye’ de en az 6 büyükşehir statüsündeki ili gözden çıkarmış oluruz. Hiçbir partinin böyle bir lüksü olamaz”
Erdoğan ayrıca 31 Mayısa kadar vatandaşların oy kullanabileceğini belirterek vatandaşlardan bu imkanı iyi kullanmalarının önemini vurguladı. Erdoğan, “Yurtdışında yaşayan kardeşlerimizi artık gurbetçi olarak değil yurtdışındaki gücümüz olarak görüyoruz” dedi ve Avrupa il ve eyalet meclislerinde Türkiye’nin temsilinin Ermeni meselesi açısından önemini belirtti.

“Artık 50 yıl önceki Türkiye yok sizler bu vatanın yeni alperenlerisiniz Türkiye’nin bölgesel ve küresel gücünün en önemli kaynağı da sizlersiniz” diyen Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Sizler burada gurbetin acısını yaşarken kardeşleriniz öz vatanında parya durumuna düşmüştü 1970ler 90’lar boyunca devam eden bu dönemin ülkemize çok büyük maliyeti oldu. Kendi içine kapanan Türkiye coğrafyasını tarihini kardeşlerini adeta unuttu. Türkiye’yi parasındaki sıfırlar yüzünden alay edilen bir ülke haline getirdiler”

Hakkâri’ye yapılan havaalanının inşaatının iki yıl önce başladığını belirten Erdoğan, iş makinaları yakıldığı ve bu çalışmalar engellenmek istendiği için açılışın geciktiğini belirtti. Erdoğan, “Şimdi bu kişiler ellerini kollarını sallayarak geziyorlar” dedi ve konuşmasına şöyle devam etti: “Kim Kürt kardeşimi seviyor? Bunlar mı biz mi? Bizde ayrım yok Türkü kürdü Lazı Çerkesi, Gürcüsü Abazası Arnavut’u Boşnağı aklınıza kim gelirse yaratılanı yaratandan ötürü sevdik farkımız bu. Bunların sevgileri falan sahte. Bunlar sevemezler. İnsan öldürende sevgi olur mu? İnsanları katledende sevgi olur mu öyleyse bu oyuna gelmememiz lazım.” dedi.
“Yavuz Sultan Selim köprüsü şu an dünyanın en geniş köprüsü proje müstesna bir proje. “ diyen Erdoğan köprünün isim tartışmalarına değinerek: “ Eğer Alevilik Hz. Ali efendimizi sevmekse benden daha Alevisi olamaz. Ama Alevilik bir dinse Recep Tayyip Erdoğan orda yok” dedi. Marmaray projesine de değinen Erdoğan: “Şu ana kadar 73 milyon kişiyi Marmaray taşımış vaziyette. Burada bir özellik var, Biz Fatih’in torunuyuz, dedelerimiz. Fatih gemileri karadan yürüttü, biz de denizin altından metroyu yürütüyoruz” dedi.
Tarafsızlık ve başkanlık sistemi tartışmalarına da değinen Cumhurbaşkanı şöyle konuştu: “Cumhurbaşkanı taraf olmaz diyorlar Doğru ben bütün partilere eşit mesafedeyim ama tarafım. Ben milletin tarafıyım, milletin. Milletimle ilgili bir sorun varsa ben çözümün tarafıyım. Ben egemen güçlerin değil milletin adamıyım”.
Başkanlık sistemine de değinen Erdoğan şunları kaydetti: “Gelecek nesiller için Türkiye’yi güçlü ve sürdürülebilir bir yönetim yapısına kavuşturmak mecburiyetindeyiz. Bunun için biz yeni anayasa ve başkanlık sistemi diyoruz. Avrupa bir süredir siyasi istikrar tartışması yapıyor. İtalya bir adım attı. Bir kanun çıkartarak en az yüzde 40 oyla tek parti iktidarını zorunlu hale getirdiler. Tek partinin ülkeyi yönetmesini garanti etmeye gayret ediyorlar. Koalisyonla yönetilen İngiltere’de az bir farkla da olsa muhafazakâr parti tek başına iktidar olanağı elde etti. Oyların yüzde 12’sini alan bir parti 1 vekil çıkartabilirken oyların yüzde 4.7sini alan bölge partisi 56 milletvekili çıkardı.
Tabi seçimi kaybeden 3 partinin lideri de hemen istifalarını verdiler. Ben her seçime girdiğimde ne diyordum bu kaybedersem istifa edeceğim sözünü veriyordum. Diğerlerini de davet ediyordum siz de var mısınız diyordum. Hiçbirisi ben de varım diyemiyordu. Niye çünkü onlar koltuğu sağlama almak istiyorlar. Bu seçimde de böyle bir söz veren muhalefet partilerine rastlamadım ama sayın Başbakan eğer birinci olamazsak ben bırakırım istifa ederim diyor. Türkiye acaba batıdaki bu anlayışa ne zaman ulaşacak ?”
Başkanlık sistemini kendi için istemediğini belirten Cumhurbaşkanı:

“Başkanlık sistemiyle alakalı zannediyorlar ki ben kendim için böyle bir sistem istiyorum. Ben ülkemin doğrudan oylarıyla seçilmiş bir cumhurbaşkanıyım ve bugün varız yarın yokuz ama istiyoruz ki gelecek nesillere idari bir sistem bırakalım. Bu sistemle ülkemiz on yılları yüzyılları kucaklasın. Benim derdim ülkemin geleceği, milletimin geleceği. Yeni Türkiye’nin inşası için yeni anayasa ve başkanlık sistemi şart aksi taktirde 2023 hedeflerimizi kaçırmakla kalmaz, 2053 ve 2071 vizyonumuzu da kaybederiz” dedi.

Erdoğan konuşmasının sonunda yurtdışında yaşayan vatandaşların, diline ve dinine sahip çıkmalarını istedi. Almancayı da iyi öğrenmelerini isteyen Erdoğan, Hz Lokmanın oğluna verdiği öğütleri dile getirerek konuşmasına son verdi.