Bakırköy'de Hastane Arazisi İhaleye Çıkıyor

Bakırköy'de Hastane Arazisi İhaleye Çıkıyor
Bakırköy eski Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin bulunduğu 5 bin 250 metrekare arsa alanı ihaleye çıkıyor.Emlak Konut GYO tarafından 25 Şubat da yapılacak ihale için Bakırköylüler tepkili....

Bakırköy eski Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin bulunduğu 5 bin 250 metrekare arsa alanı ihaleye çıkıyor.

Emlak Konut GYO tarafından 25 Şubat da yapılacak ihale için Bakırköylüler tepkili. Çevrede tek SSK hastanesinin sağlık amaçlı değil de AVM yapılacak olması tepkileri artırıyor.

Bakırköy eski Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin bulunduğu 5 bin 250 metrekare arsa alanı ihaleye çıkıyor. Emlak Konut GYO tarafından 25 Şubat da yapılacak ihale için Bakırköylüler tepkili. Çevrede tek SSK hastanesinin sağlık amaçlı değil de AVM yapılacak olması tepkileri artırıyor.

PLAN DEĞİŞTİ TİCARET ALANI OLDU

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Bakırköy Yenimahalle’de bulunan hastane için plan değişikliğine giderek bölgeyi ticari alan çevirdi. Ticaret fonksiyonu getirilen yeni planla 5 bin 250 metrekarelik parselde iş merkezleri, ofis, büro, çarşı, çok katlı mağazalar, katlı otoparklar, alışveriş merkezleri, otel gibi konaklama tesisleri, lokanta, gazino, düğün salonu gibi ticaret ve hizmet fonksiyonlarına ilişkin yapılar inşa edilebilecek.

Birden farklı fonksiyon bir arada yer alabilecek. Bölge için hazırlanan Ticaret Amaçlı 1/5000 Ölçekli Nâzım İmar Planı ve 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 20 Mart 2014 tarihinde onaylandı. 1,5 emsal ile 6 kat yükseklik getirilen arsaya 7 bin 792 metrekare inşaat alanı hakkı tanındı. Perşembe günü iki oturum halinde yapılacak ihalede birinci oturumda kapalı zarf usulü teklifler alınacak. İkinci oturumda ise pazarlık – açık artırma yapılacak.

ALTINDA TARİHİ KİLİSE VAR

Bugünkü İstanbul Caddesi üzerinde, Bakırköy Lisesi'nin hemen yanında yer alan eski hastanenin yerinde Ayios İoannes Prodromos, yani Vaftizci Yahya'ya adanmış bir kilise olduğu kaynaklardan biliniyor. Hastane yıkıldıktan sonra alttan bu kiliseye ait temellerin çıkabileceği ileri sürülüyor.

Ünlü azizin kilisesinde omphalion adı verilen, bugün Ayasofya'da gördüğümüz, renkli mermer bloklardan oluşmuş kralların taç giyme yeri bulunduğu, dört ya da beş Bizans imparatorunun bu kilisede taç giydikleri düşünülüyor. Hatta Topkapı Sarayı'nın Hazine Dairesi'ndeki Vaftizci Yahya'ya ait kafatası ve kolun orijini bu kiliseden geldiği kaynaklarda söz ediliyor. Dolayısıyla burada yapılacak hafriyatta mutlaka arkeolog gözetimi olması gerekiyor. Yeraltına inildiğinde her an bir kültür varlığına rastlamak mümkün.

64 YILLIK BİNA

Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi SSK Sultanahmet Hastanesi Hariciye ve Nisaiye Servisi adı ile 01.09.1952 tarihinde faaliyete geçti. Sultanahmet Hastanesi’nin Hariciye Servisi’nin SSK İstanbul Hastanesi’ne devredilmesinden sonra, 1959 tarihinden itibaren Bakırköy Doğumevi ve Dispanseri Başhekimliği adı altında bağımsız bir birim oldu. Hastanenin yatak sayısı 28 Ocak 1986 tarihinden itibaren Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı tarafından 800’e çıkarıldı.

Hastanenin ismi SSK Bakırköy Doğumevi ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Baştabipliği olarak değiştirildi. Hastane ek tesisleri ile birlikte 21 Haziran 1986 tarihinde dönemin Başbakanı Turgut Özal tarafından açıldı. 2005 tarihi itibari ile hastane Sağlık Bakanlığı’na devredildi.

Radikal