Bakanlıktan atlar için düzenleme: Doğum izni verilecek ve en fazla 6 saat çalışma

Bakanlıktan atlar için düzenleme: Doğum izni verilecek ve en fazla 6 saat çalışma
İstanbul Adalar’da turistik amaçlı fayton atlarının çalışma koşullarında yaşanan zorluklar kamuoyunda gündem yaratmıştı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, uzun zamandır Adalar’daki ulaşımın atlı faytonlarla sağlanmasına karışı başlan tartışmaların ardından,  çalışmalarını tamamladı. Seçimden sonraya kalan taslak ortaya çıktı. Taslağa göre, atlar en fazla 6 saat çalıştırılabilecek.

Milliyet’ten Aykut Yılmaz’ın haberine göre, Adalarda faytona koşulan atların çalıştırılmaya fazla dayanamayıp can verdiği görüntüler de öfkeye neden olmuştu. Çalışma süresince atlar 2 saat arayla dinlendirilecek. Doğum yapan at, tayı 3 aylık olana kadar çalıştırılmayacak.

Taslakta, atlarla ilgili şu düzenlemeler yer aldı:

Atlara günlük en az 4 kilogram konsantre olmak üzere 8-10 kilogramlık yem hazırlanacak. Yemler hayvanın iş güçlerine, bireysel farklılıklarına ve sağlık durumlarına bağlı olarak artırılacak. Periyodik olarak yemlere vitamin ve mineral karışımları da eklenecek.

Hayvanlar, günde en fazla 6 saat çalıştırılabilecek. Bu çalıştırılma süresince 2 saat arayla atlar dinlendirilecek. Sıcak havalarda çalışma saatleri daha da düşürülecek. Çalıştırılmak için bekleyen hayvanlar, gölgelikli ve sulukları olan yerlerde bekletilecek.

Bir hafta çalıştırılmış bir hayvan 1 tam gün izin yapacak şekilde dinlenmeye alınacak. 3 yaşından küçük hayvanlar kesinlikle çalıştırılamayacak.

Atlar gebeliklerinin 3’te 1’lik dönemlerinde dinlenmeye alınacak. Doğumdan sonra da taylar, 3 aylık olana kadar bu atlar çalıştırılmayacak.

Her bir at için en az 3 metre genişliğinde padoklar hazırlanacak. Bu padoklarda bulunan yemlik ve suluklar, yerden 4 metre yüksekliğe yerleştirilecek. Zemin, saman ve benzeri yumuşak altlıklarla doldurulacak.

Atların tırnak, ayak ve bacak sağlıklarının korunması amacıyla kauçuk nallar kullanılacak ve aynı zamanda atların genel muayeneleri düzenli aralıklarla veteriner hekim tarafından yapılacak.

Etiketler :