Bakan Ala, Detayları Açıkladı

Bakan Ala, Detayları Açıkladı
İÇİŞLERİ Bakanı Efkan Ala, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun her ile özel güvenlik konsepti uygulanacağına ilişkin açıklamalarını değerlendirirken, "Sivil birimler resmi üniformalarıyla olacak. Elektronik imkanlar daha çok...

İÇİŞLERİ Bakanı Efkan Ala, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun her ile özel güvenlik konsepti uygulanacağına ilişkin açıklamalarını değerlendirirken, "Sivil birimler resmi üniformalarıyla olacak. Elektronik imkanlar daha çok kullanılacak. Adeta yeni bir çağa girdik yani terör örgütlerinin koalisyon yaptığı birbirleriyle çatışan terör örgütlerinin bir ülke içerisinde başka bir ülkeye saldırıya gelince orada işbirliği yaptığı bir çağda yaşıyoruz" dedi.

İçişleri Bakanı Ala, NTV canlı yayınında soruları yanıtladı. Mardin’in Nusaybin İlçesi’nde haber takibi yapan Anadolu Ajansı’nın 3 muhabirinin PKK’lılar tarafından kaçırılması sorulan Ala, "Sorun çözüldü. Arkadaşlarımız görevlerinin başında. Basın mensubunun görev yapmasını engellemek orada yapılan ne kadar yanlış iş varsa onları örtmek için girişilmiş bir olumsuz bir hadise, terörist eylem. Ama sorun çözüldü" ifadelerini kullandı.

"YENİ GÖZALTILAR OLABİLİR"

Ankara’da askeri servis araçlarının geçişi sırasında yaşanan ve 28 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan bombalı saldırıyla ilgili son bilgiler sorulan Bakan Ala, "22 kişi gözaltına alınmıştı biri serbest bırakıldı. Adli işlemleri devam ediyor. Yeni gözaltılar da olabilir. Bazılarının çağırılıp ifadesi alınabilir" diye yanıt verdi.

"YPG’Yİ AKLAMA OPERASYONUNUN DOĞRU OLACAĞI KANAATINA VARMIŞLAR"

Ankara’daki saldırıyı TAK (Kürdistan Özgürlük Şahinleri) isimli terör örgütünün üstlenmesi sorulan Ala, "Türkiye birden çok terör örgütüyle mücadele ediyor. Görülüyor ki PYD üzerinde kalmasın diye YPG üzerinde kalmasın diye sonra herhalde tartıştılar konuştular PKK’nın uzantısı olan örgüt üzerine açıklama yapılırsa kendileri bakımından uluslararası platformlarda YPG’yi aklama operasyonunun doğru olacağı kanaatine varmışlar. Öyle anlaşılıyor. Bunlar taktiklerdir" açıklamasında bulundu.

"SİVİL BİRİMLER RESMİ ÜNİFORMALARIYLA OLACAK"

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından dün açıklanan her ile özel güvenlik konseptine ilişkin yeni güvenlik önlemlerinin neler olacağı sorulan Bakan Ala, "Daha görünür olacak bir kere. Sivil birimler resmi üniformalarıyla olacak. Bazı yerlerde daha da artırılacak. Elektronik imkanlar daha çok kullanılacak. Adeta yeni bir çağa girdik yani terör örgütlerinin koalisyon yaptığı birbirleriyle çatışan terör örgütlerinin bir ülke içerisinde başka bir ülkeye saldırıya gelince orada işbirliği yaptığı bir çağda yaşıyoruz. Bugün Suriye’de çatışanlar Türkiye’ye ya da Fransa’ya ya da başka bir ülkeye karşı bakıyorsunuz ki koalisyon yapmışlar" diye konuştu.