AYM, CHP'nin 'infaz yasası' başvurusunu reddetti

AYM, CHP'nin 'infaz yasası' başvurusunu reddetti
Anayasa Mahkemesi (AYM), Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) yeni infaz yasasının şekil yönünden iptalini istediği başvurusunu reddetti. CHP, mahkemeye sadece şekil yönünden değil esas yönünden iptali istemiyle de başvurmuştu.

CHP, cezaevlerinden yaklaşık 90 bin kişinin tahliye edilmesini sağlayan infaz düzenlemesine ilişkin 7242 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un 'şekil bakımından iptali ve yürürlüğünün durdurulmasına' karar verilmesini istedi.

İnfaz yasasının bazı maddelerinin 'af' sonucu doğurduğunu savunan CHP, 'TBMM'de Anayasa'nın öngördüğü 5'te 3 çoğunluğa ilişkin usul şartı yerine getirilmediği için düzenlemenin şekil yönünden iptali'ni talep etti.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, gündem toplantısında başvuruyu esastan görüşerek karara bağladı.

Genel Kurul, infaz yasasıyla ilgili 'şekil yönünden' yapılan başvuruyu reddetti. Kararın 7 üyenin karşı oyuna karşı 9 üyenin oy çokluğuyla alındığı öğrenildi.

Anayasa Mahkemesi üyelerinden 7'si düzenlemenin 'af kapsamında olduğu' yönünde görüş bildirdiği, çoğunluğu oluşturan 9 üyenin ise düzenlemeyi "af değil, infaz düzenlemesi" olarak kabul ettiği belirtildi.

Etiketler :