Atilla Kart: Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 10 bin Seçim Suçlusunu Sizliyor

Atilla Kart: Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 10 bin Seçim Suçlusunu Sizliyor
CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun AKP üyelerinden ve kamu görevlilerinden oluşan 10 bin seçim suçlusunu gizlediğini iddia etti.CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun AKP...

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun AKP üyelerinden ve kamu görevlilerinden oluşan 10 bin seçim suçlusunu gizlediğini iddia etti.

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun AKP üyelerinden ve kamu görevlilerinden oluşan 10 bin seçim suçlusunu gizlediğini iddia ederek, “Başbakan yalan beyanda bulunmuştur” dedi.

Kart yaptığı açıklamada, hükümetin seçim suçluların isimlerini gizlediğini öne sürdü.

Konuya ilişkin Bilgi Edinme Yasasına istinaden 29 Nisan 2015 tarihinde Başbakanlığa başvuruda bulunduğunu, Başbakanlığın ilgili kurumlara evrakın sevk edildiği ve yasal gereğin yapılacağını 4 Mayıs 2015 tarihli cevabında bildirdiğini belirten Kart, şöyle dedi:

“Başbakan, AKP üyelerinden ve kamu görevlilerinden oluşan onbin seçim suçlusunu açıklamak istememektedir, gizlemek istemektedir. Başbakan, hükümetin, kanunsuz emir ve talimat yoluyla suç işlettiği bu kişilere sahip çıkmaktadır.

Başbakan yalan beyanda bulunmuştur. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı cevap veremez hale gelmiştir. Unutulmaması gereken ve kaygı veren gerçek şudur; seçim suçlularını yaratan ve koruyanlar aslında 7 Haziran seçimlerinde de benzeri şekilde ‘yeni seçim suçlularını’ himaye edecekleri mesajını vermişlerdir. ‘Merak etmeyin, Biz, yine arkanızda olacağız’ mesajını vermişlerdir.”

“HAYALİ ADRESLERLE SEÇMENLER OLUŞTURULDU”

CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar da seçimlerde hile yapılacağı, sahte pusulalar ve tutanaklar hazırlandığı, hayali adreslerle seçmenler oluşturulduğu iddialarını Meclis’e taşıdı.

Acar, Adalet Bakanı Kenan İpek’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde seçim güvenliğine dikkat çekerek şöyle dedi:

“Seçimlerde hile yapılacağı iddialarıyla ilgili olarak herhangi bir inceleme ya da soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmamış ise gerekçesi nedir? Seçimlerde hile için hazırlık yapılması suç değil midir?

Söz konusu iddialar konusunda, Yüksek Seçim Kurulu ne gibi önlemler almıştır? Sahte seçmen, sahte oy pusulası ve sahte tutanaklar konusunda ek hangi önlemler alınmıştır?

Seçim hileleri ile ilgili bugüne kadar kaç kişi hakkında işlem yapılmış ve kaç kişi ceza almıştır?

Seçmen iradesinin sağlıklı bir şekilde sandığa yansıması ve milli irade hırsızlığının önüne geçilmesi sağlanacak mıdır? Bu konuda Bakanlığınız bir sorumluluk duymakta mıdır?”