'Askeri Casusluk Davası'nda Sona Doğru

'Askeri Casusluk Davası'nda Sona Doğru
İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve kamuoyunda 'Askeri casusluk davası' olarak bilinen 357 tutuksuz sanığın yargılandığı 'Askeri gizli bilgi ve belge bulundurma' davasında, sanık Narin Korkmaz, iddia makamı savcısının...

İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve kamuoyunda 'Askeri casusluk davası' olarak bilinen 357 tutuksuz sanığın yargılandığı 'Askeri gizli bilgi ve belge bulundurma' davasında, sanık Narin Korkmaz, iddia makamı savcısının kendi hakkında verdiği yargılanma talebine tepki gösterdi.

Kamuoyunda 'Askeri casusluk davası' olarak bilinen ve kararı merakla beklenen 'Askeri gizli bilgi ve belge bulundurma' davasında, sona doğru yaklaşıldı. Aralarında muvazzaf askerlerin de bulunduğu 357 tutuksuz sanığın yargılandığı davada iddia makamı savcı Ali Ertan, 'örgüt' ve 'örgüt yöneticisi' olma suçlarından tüm sanıkların beraatını istedi. Savcı, Narin Korkmaz ve Safiye Köten'in evlerinde fiziksel olarak ele geçirilen belgelerden dolayı TCK 334/1 kapsamında yargılanmalarını, ceza almaları durumunda cezaevinde tutuklu kaldıkları süreden düşürülmesini talep etti. Öğleden sonra yapılan bölümde sanıklar ile avukatlar, savcının mütalaasını değerlendirdi.

"SUÇLU BULMASINI KABUL ETMİYORUM"

Savunma yapan Narin Korkmaz, hakkındaki suçlamaları reddetti. Korkmaz, "Evde bulunduğu iddia edilen belgeler bana ait değil. Bu yapılan parmak izinde de ortaya çıktı. İddia makamı bu davada beni suçlu bulmasını kabul etmiyorum" dedi. Safiye Köten de hakkındaki iddiaları kabul etmedi. Bazı sanık avukatları iddia makamının beraat talebine katıldıklarını söyledi. Muvazzaf askerleri savunan avukatlar, müvekkilleri ile ilgili suç tespit edilmesi durumunda askeri mahkemede yargılanmaları konusundaki görüşe katılmadıklarını belirtti.

Sanık avukatların taleplerinin yarın da süreceği öğrenilirken, taleplerden sonra mahkeme heyetinin karar vermesi bekleniyor.