'Alışveriş siteleri hacklendi' iddialarına yanıt

'Alışveriş siteleri hacklendi' iddialarına yanıt
Kara Cuma indirim haftasında büyük alışveriş sitelerini kullananların kredi kartı bilgilerinin hackerlar tarafından çalındığı iddia edilmişti. İddiaya Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD)’den açıklama geldi.

Kısa süre sönce sosyal medya platformlarında dolaşmaya başlayan bir ses kaydında; aralarında Trendyol, Morhipo, Defacto gibi sitelerin hack’lendiği ve kullanıcıların kredi kartı bilgilerinin çalındığı iddia ediliyordu. Konuyla ilgili Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD)’den açıklama geldi.

WhatsApp’ta dolaşmaya başlayan ses kaydı, bahsi geçen site kullanıcılarını telaşlandırmıştı.

Defacto’ya yakın kaynaklardan öğrenildiği söylenilen bir diğer habere göre, şirket herhangi bir müşteri bilgisinin hack’lenmediğini, sadece siteye giriş bilgisi ile ilgili bir problemin olduğunu belirtti.

Hepsiburada, Trendyol, N11 gibi şirketlerden ise şu an için sadece iddia olarak nitelendirilen konuyla alakalı henüz bir açıklama yapılmadı.

Paylaşımlar asılsız

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği’nde ise konu hakkında şu açıklama geldi:

“Kasım ayı içerisinde yaşanan yoğun satış döneminde, ‘e-ticaret sitelerinde kayıtlı kredi kartı bilgilerinin ele geçirildiği’ yönünde çeşitli iddialar yer almıştır.

Konuyla ilgili değerlendirme yapan ETİD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Ekmekçi, sektör meclisinde yapılan değerlendirmelerde, kişisel verilerin korunmasıyla ilgili herhangi bir güvenlik ihlali tespit edilmediği, kredi kartı bilgilerinin uluslararası standartlara göre saklandığını aktardı. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de yoğun olarak geçen kampanya dönemlerinde sosyal medya ortamında zaman zaman asılsız paylaşımlar olabildiğini, sektör olarak müşterilerin güvenliği ve yüksek hizmet seviyesinin her daim sağlanmasıyla için çalışmalara özenle devam ettiklerini belirtti.”

 

Etiketler :