AKP’den 'hilafet çağrısı' hakkında açıklama

AKP’den 'hilafet çağrısı' hakkında açıklama
AKP Sözcüsü Ömer Çelik, "Dünden beri sosyal medyada siyasal rejimimizle ilgili ortaya çıkan sağlıksız tartışma ve kamplaşma, Türkiye’nin gündemi değildir" dedi.

Albayrak Medya Gruba ait Yeni Şafak Gazetesi’nin haftalık dergisi Gerçek Hayat, bu hafta “Artık Ayasofya ve Türkiye hür, hilafet için toparlanın” kapağıyla çıktı. Ayasofya'nın cami statüsünde ibadete açılmasının ardından Mustafa Albayrak’ın imtiyaz sahibi olduğu ve genel yayın yönetmenliğini Kemal Özer’in üstlendiği Gerçek Hayat 'hilafet' çağrıları yapmaya başladı. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Ayasofya'da kılıçla verdiği cuma hutbesinde Atatürk'ü hedef alması da tepki toplamış, kamuoyu ve siyasilerin tepkisi üzerine Erbaş “Geçen geçmiştir, ölüye beddua değil dua okunur” diyerek bir açıklama yapmıştı. 

AKP Sözcüsü Ömer Çelik tartışmaların sonucunda yaptığı twitter paylaşımında, "Türkiye’nin siyasal rejimiyle ilgili siyasal kamplaşma üretmek yanlıştır. Cumhuriyetimiz tüm nitelikleriyle gözbebeğimizdir. Dünden beri sosyal medyada siyasal rejimimizle ilgili ortaya çıkan sağlıksız tartışma ve kamplaşma, Türkiye’nin gündemi değildir" dedi.

AKP’li Çelik, Twitter'dan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye Cumhuriyeti, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir. Bu nitelikleriyle Cumhuriyetimiz hepimizin ortak çatısıdır. Ülkemizin siyasal rejimi büyük sosyal ve siyasal tecrübelerden geçmiş ve geleceğe yürümektedir. Türkiye’nin siyasal rejimiyle ilgili siyasal kamplaşma üretmek yanlıştır. Cumhuriyetimiz tüm nitelikleriyle gözbebeğimizdir. Dünden beri sosyal medyada siyasal rejimimizle ilgili ortaya çıkan sağlıksız tartışma ve kamplaşma, Türkiye’nin gündemi değildir.

Türkiye Cumhuriyeti güçlü ve büyük bir devlet olmasının yanı sıra, tüm dünyada “bilhassa kimsesizlerin kimsesidir.” Sorumluluğumuz ahlaki ve siyasidir. Siyasal temeli olmayan kamplaşmalar yerine ortak ideallerimizle geleceğe yürümeliyiz. Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır. Milletimizin duası ve desteğiyle, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ülkemiz ve insanlık için erişilmez denilen hedeflere yürüyoruz. Cumhuriyetimiz parlamaya devam edecektir. Milletimizin tüm fertleri bu gelecekte pay sahibidir."

AKP’li Metiner de “Artık Ayasofya ve Türkiye hür, hilafet için toparlanın” kapağıyla çıkan dergiye tepki göstermiş, “Ayasofya’nın açılışından sonra bizim mahalleden birilerinin hilafeti bu şekilde gündemleştirmesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın siyasetine yönelik bir siyasi sabotaj demek” demişti. Metiner,  “Hilafet; dinsel değil tarihseldir. Demokratik Cumhuriyet tercihinden şaşmamak lazım. Sonuç hüsran olur” diyerek dergiye tepki gösterdi.

 

Etiketler :