AKP, Cemaat'e Ne İstediyse Vermiş!

AKP, Cemaat'e Ne İstediyse Vermiş!
Emniyet'in hazırladığı cemaat raporu "cemaatin mali kaynakları", Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Ne istediler de vermedik?" sorusunun da yanıtı oldu.SÖZCÜ’nün duyurduğu Emniyet Genel Müdürlüğü’nün, ‘’Gülen cemaatine’’...

Emniyet'in hazırladığı cemaat raporu "cemaatin mali kaynakları", Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Ne istediler de vermedik?" sorusunun da yanıtı oldu.

SÖZCÜ’nün duyurduğu Emniyet Genel Müdürlüğü’nün, ‘’Gülen cemaatine’’ ilişkin hazırladığı 52 sayfalık ‘’Gizli’’ ibareli raporda, sıralanan “cemaatin mali kaynakları”, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Ne istediler de vermedik?” sorusunun da yanıtı oldu. Raporda, cemaatin kamu kaynaklarından elde ettiği gelirler arasında, “İhalelerin örgütle bağlantılı firmalara verilmesi, kamu arazi tahsislerinin örgütle ilişkili vakıf, dernek veya eğitim kurumlarına bedelsiz devredilmesi, belediyelerce yapılan imar değişikliklerinin örgütle ilişkili vakıf, dernek veya şirketler lehine yapılması” yer aldı.

KAZANCIN MİKTARINI BELİRLEMEK MÜMKÜN DEĞİL

Raporda, Gülen’in 1960′lı yıllarda küçük bir cami cemaatine hitap eden din adamı profili taşırken, zamanla sayıları milyonlara ulaşan bir kitleye hitap eder hale geldiği, “Altın Nesil” oluşturma söylemleriyle ihtiyaç sahibi öğrencilere eğitim ve burs imkanı sağlamayı amaçladığı vurgulandı. Gülen’in kendi Maliyesini oluşturduğu, zamanla bir çok kişi ve kesimden destek gördüğü anlatıldı.

Örgütün mali yapısının Türkiye başta olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinden geliri olan geniş bir ağ haline geldiği kaydedilen raporda, yapılanmanın zamanla profesyonelleşerek, bünyesinde bankası, holdingleri, basın yayın-eğitim-hastane gibi kuruluşları bulunan ve milyon dolarlarla ifade edilen gelir rakamlarına ulaşan dev bir organizasyona dönüştüğü, bu şekilde elde edilen kazancın miktarını belirlemenin mümkün görülmediği ifade edildi.

7 BAŞLIKTA MALİ TABLO

Raporda, örgütün gelir kaynakları, “Kamu kaynaklarından elde edilen (Borsa spekülasyonları, devlet ihaleleri, teşvik ve hibeler)”, “işadamlarından sağlanan (Şantaj-tehdit)”, “gönüllülük esaslı (himmet-kurban)”, “örgüte ait şirket, holding, banka, vakıf ve dernek faaliyetlerinden sağlanan”, “eğitim faaliyetleri (dershaneler, özel okullar, öğrenci yurtları, yardımcı sınav kitapları)”, “örgüte ait basın yayın organlarına verilen reklam ve aboneliklerden elde edilen” ve “STK’lardan elde edilen gelirler” denilerek 7 ayrı başlık altında toplandı.

“NE İSTEDİLER DE VERMEDİK?”E YANIT GİBİ…

Raporun “kamu kaynaklarından elde edilen gelirler” başlıklı kısmında sıralanan kalemler ise, dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın, cemaat ve AKP arasındaki savaşın patlak vermesine neden olan dershanelerin kaldırılması konusunda “Cemaatteki kardeşlerimiz şimdiye kadar bizden ne istediler de vermedik?” şeklindeki açıklamasının yanıtı oldu. Raporda, “kamu kaynaklarından elde edilen gelirler” şöyle sıralandı:

“Kamu ihalelerinin örgütle bağlantılı firmalara verilmesi, örgütle ilişkili firmaların rakipleri hakkında adli-idari işlemler yaparak piyasanın örgüt firmalarına teslim edilmesi, kurumların gizli kalması gereken finansal ve yatırım planlamaları bilgilerinin ilişkili firmalara sızdırılması, kamu arazi tahsislerinin örgütle ilişkili vakıf, dernek veya eğitim kurumlarına bedelsiz devredilmesi, belediyelerce yapılan imar değişikliklerinin örgütle ilişkili vakıf, dernek veya şirketler lehine yapılması, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansında (TİKA) görevli adamları vasıtasıyla iş adamlarının yurt dışı iş bağlantılarını sağlama karşılığı örgüt adına onlardan para alınması, kamu hibe-destekleme ve teşviklerinin takibi ve proje kabullerinde PDY firmalarının kayırılması”

Asuman ARANCA / ANKARA