ABD'den 24 Nisan şoku

ABD'den 24 Nisan şoku
ABD Büyükelçisini gönderiyorABD 24 Nisan’daki Çanakkale törenleri için Ankara Büyükelçisi John Bass’ı görevlendirdi.Cumhurbaşkanı Erdoğan Çanakkale Savaşlarının 100. yıldönümü törenleri nedeniyle 24 Nisan’da yüzlerce...

ABD Büyükelçisini gönderiyor

ABD 24 Nisan’daki Çanakkale törenleri için Ankara Büyükelçisi John Bass’ı görevlendirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Çanakkale Savaşlarının 100. yıldönümü törenleri nedeniyle 24 Nisan’da yüzlerce devlet liderine davet yapmıştı.  Erdoğan’ın Çanakkale davetini, Çat, Gabon, Cibuti, Güney Sudan, Mali, Nijer, Pakistan, Senegal, Somali gibi ülkelerin Başkanları kabul etti. Rusya, Fransa ve Sırbistan Devlet Başkanları ise Çanakkale yerine Ermenistan’daki sözde Ermeni soykırımı törenlerine gitmeye karar kıldı. Davet edilen isimlerden katılımı en çok merak edilen isim ise ABD Başkanı Obama’ydı. Obama’nın törenlere katılmayacağı günler öncesinden belliydi ancak ABD’nin katılım düzeyi merak ediliyordu.

ABD’DEN DÜŞÜK DÜZEYDE KATILIM

Beyaz Saray’dan 24 Nisan’daki törenler için karar çıktı.  Çanakkale’de düzenlenecek törene ABD adına Büyükelçi John Bass’ın katılacağı duyuruldu.

“MİSİLLEME DEĞİL”

Aynı dakikalarda Ankara’da Irak Cumhurbaşkanı Fuat Musam ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan; 24 Nisan Çanakkale davetinin sözde Ermeni soykırımı anma günü ile aynı güne denk gelmesi ile ilgili olarak ise “24 Nisan Çanakkale 100′üncü kutlamalarını Ermenistan, hani ‘Yavuz hırsız ev sahibini bastırırmış’ kabilinden, güya onlara misillime yapıyormuşuz havasında konuşuyor, böyle bir değerlendirmenin içine giriyor. Bizim öyle bir derdimiz yok. Bizim böyle bir endişemiz de yok. Orada ne konuşurlarsa konuşsunlar, 24 Nisan’da Türkiye’ye gelen 100′e yakın devlet başkanı, başbakan, bakanlar, büyükelçiler orada ne yapıldığını gayet iyi  görecekler.”    yorumunda bulundu.