ABD’de OHAL

ABD’de OHAL
Baltimore'da polis şiddeti sonucu hayatını kaybeden Gray'in cenaze töreni sonrası başlayan olaylar kontrolden çıktı. Baltimore'da OHAL ilan edildi.Göstericiler, polis araçlarını ateşe verip, dükkanlara meşaleler fırlatarak,...

Baltimore'da polis şiddeti sonucu hayatını kaybeden Gray'in cenaze töreni sonrası başlayan olaylar kontrolden çıktı. Baltimore'da OHAL ilan edildi.

Göstericiler, polis araçlarını ateşe verip, dükkanlara meşaleler fırlatarak, bazı mağazaları yağmalarken, olaylarda en az 27 kişi gözaltına alındı, 15 polis yaralandı. Baltimore Belediye Başkanı Rawlings-Blake, olağanüstü hal ilan ederken, orduyu düzeni sağlamak için kente çağırdı. ABD Adalet Bakanı Lynch, saat 22.00′den sonra sokağa çıkma yasağı başlatılacak kente, önümüzdeki günlerde bakanlık yetkililerini göndereceğini bildirdi.

ABD’nin Baltimore kentinde gözaltındayken hastanelik olup, hayatını kaybeden siyahi genç Freddie Gray’in cenaze töreni sonrası başlayan olaylar büyürken, kentte olağanüstü hal ilan edildi.

Gray’in gözaltına alındığı bölgede öğleden sonra lise öğrencilerinin çoğunluğu oluşturduğu grupla polis arasında çıkan çatışmada, protestocular polise taş, tuğla ve şişeler fırlattı, AA foto muhabiri Samuel Corum taş isabet etmesi sonucu omzundan yaralandı. Kentte şiddet olayları, akşam saatlerinde ise büyüyerek, kontrolden çıktı.

Polis araçlarını ateşe veren, dükkanlara meşaleler fırlatan göstericiler, bazı mağazaları da yağmaladı. Polise taş atan protestocular, gazetecileri de hedef aldı. Polis, protestoculara karşı ise biber gazı ve plastik mermi kullandı. Olaylarda en az 27 kişi gözaltına alındı, 15 polis ve bazı gazeteciler yaralandı.

Bunun yanında, bir binada büyük bir yangın çıktı. İtfaiye ekipleri büyüyen yangını söndürmek için uzun süre uğraştı. Yangının olaylarla bağlantılı olduğu belirtildi.

Baltimore’de olağanüstü hal

Baltimore Belediye Başkanı Stephanie Rawlings-Blake, kentte olağanüstü hal ilan etti. Şehirde, bugün 22.00′den saat 05.00′e kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Rawlings-Blake, ABD ordusunun bir kolu olan Ulusal Muhafızları da düzeni sağlamak için kente çağırdı.

Sokaktaki gençlerin çoğunluğu Afrikalı Amerikalılardan oluşurken, polis de ailelere çocuklarının yerlerini tespit edip, evlerine götürmeleri çağrısında bulundu.

Yeni Adalet Bakanı’nın ilk açıklaması Baltimore

ABD Adalet Bakanlığı’na bugün başlayan Loretta Lynch, ilk açıklamasını Baltimore’daki olaylara ilgili yaptı.

Şiddete yol açan isyanı kınayan Lynch, mülklere zarar verenlerin Gray’in ailesine de kötülükte bulunduğunu kaydetti.

Lynch, önümüzdeki günlerde Baltimore’a, bakanlığın en önde gelen insan hakları avukatı Vanita Gupta da dahil bakanlık yetkililerini göndereceğini bildirdi.

Çakı bulundurmak suçundan 12 Nisan’da gözaltına alınan ve polis aracına kilitlenen Freddie Gray, araçtan indikten sonra hastaneye kaldırılmış, omuriliğinden ciddi biçimde yaralanma sonucunda 19 Nisan’da hastanede hayatını kaybetmişti. Üzerindeki sır perdesi hala aralanamayan Gray’ın ölümüyle ilgili soruşturma başlatılırken, siyahi genci gözaltına alan altı polis açığa alınmıştı.

Obama bilgilendirildi

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, ABD Başkanı Barack Obama, Baltimore’daki gelişmelerle ilgili Adalet Bakanı Lynch tarafından bilgilendirildi.

Obama, gün içinde de Baltimore Belediye Başkanı Rawlings-Blake ile de telefon görüşmesi yapmıştı.