ABD’de kiliseye silahlı saldırı şoku

ABD’de kiliseye silahlı saldırı şoku
Afrika kökenli Amerikalıların kilisesine saldırı düzenlendi. 9 kişi öldü.ABD’nin Güney Carolina eyaletinde silahlı bir saldırganın kilisede ateş açması sonucu en az 9 kişi hayatını kaybederken, birçok kişi de yaralandı....

Afrika kökenli Amerikalıların kilisesine saldırı düzenlendi. 9 kişi öldü.

ABD’nin Güney Carolina eyaletinde silahlı bir saldırganın kilisede ateş açması sonucu en az 9 kişi hayatını kaybederken, birçok kişi de yaralandı. Güney Carolina’nın Charleston kentinde ülkenin en eski kiliselerinden biri olan Emanuel Afrika Metodist Episkopal Kilisesi’ne silahlı saldırı düzenlendi. Saldırının ardından kaçan şüphelinin “21 yaşlarında sarı saçlı beyaz erkek” olduğu belirtilirken, Charleston Emniyet Müdürü Gregory Mullen, olayla ilgili açıklamasında “Bunun bir nefret suçu olduğuna inanıyorum” dedi.

KİLİSENİN PAPAZI DA HAYATINI KAYBETTİ

Mullen, 8 kişinin olay yerinde, bir kişinin de hastanede hayatını kaybettiğini bildirdi. Ölenler arasında kilisenin papazı eyalet senatörü Demokrat Clementa Pinckney’in de bulunduğu belirtildi. Saldırı sırasında insanların dua ettiğini anlatan Belediye Başkanı Joe Riley ise olayı, “anlaşılmaz” olarak niteledi ve “Kabul edilemez, inanılması mümkün olmayan bir eylem” dedi.

Güney Carolina Valisi Nikki Haley de saldırıyı “anlamsız trajedi” olarak yorumlarken, “Henüz tüm detayları bilmiyoruz, herhangi birinin ibadet yerlerimizden birine girip böyle bir saldırıyı gerçekleştirerek bir başkasının yaşamını almasına neyin neden olabileceğini hiçbir zaman anlayamayacağımızı biliyoruz” diye konuştu. Saldırının düzenlendiği Afro-Amerikan kilisesinin yapılış tarihinin 1816 yılında kadar uzandığı ve kurucularından birinin 1822 yılında köle isyanını organize eden Denmark Vesey olduğu kaydedildi. Vesey daha sonra beyaz toprak sahipleri tarafından yakalanırken, kilisesi de yakılarak intikam alınmıştı.

Polis şüpheliyle ilgili olarak halka yardım çağrısında bulundu.