ABD: Sabırsızlıkla Bekliyoruz

ABD: Sabırsızlıkla Bekliyoruz
Rathke, Türkiye'de yapılan genel seçimlerin ardından yeni parlamento ve hükümetle çalışmayı sabırsızlıkla beklediklerini söyledi.ABD Dışişleri Bakanlığı Basınla İlişkiler Direktörü Jeff Rathke, Türkiye'de yapılan genel...

Rathke, Türkiye'de yapılan genel seçimlerin ardından yeni parlamento ve hükümetle çalışmayı sabırsızlıkla beklediklerini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Basınla İlişkiler Direktörü Jeff Rathke, Türkiye'de yapılan genel seçimlerin ardından yeni parlamento ve hükümetle çalışmayı sabırsızlıkla beklediklerini söyledi. Rathke müttefik olduklarının altını çizdiği Türkiye'yle işbirliğini devam ettireceklerini söyledi.

Jeff Rathke, başkent Washington'da düzenlediği günlük basın toplantısında, Türkiye'yi, milletvekili seçimlerindeki katılımından dolayı kutladıklarını belirtti. Seçimlerin, Türkiye'de demokrasisinin gücünü yansıttığını belirten Rathke, "ABD olarak yeni seçilmiş parlamento ve gelecekteki hükümetle çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Türkiye'nin dostu ve NATO müttefiki olarak, yakından siyasi, ekonomik ve güvenlik işbirliğini sürdürme taahhüdünde bulunuyoruz" diye konuştu.

Seçim sonuçlarından Ak Parti'nin tek başına hükümet kuramayacağının görüldüğü belirtilerek, bunun bölgesel ve diğer konularda Ankara ile Washington hattındaki işbirliğini nasıl etkileyeceğinin sorulması üzerine Rathke, bu konuda yorum yapmayacağını dile getirdi. Rathke başka bir soru üzerine, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, seçimlerin ardından mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu yada başka bir yetkili ile görüşmediğini belirtti.

Rathke, "Türkiye bir NATO müttefiki. ABD, Türkiye ile güçlü bir ilişkiye sahip ve Türkiye ve kurulacak yeni hükümetle yakından çalışmaya devam edeceğiz" diye konuştu. Rathke, büyük bir başarı sağlayarak, barajı aşıp meclise giren HDP ile ilgili bir soruyu da yanıtsız bıraktı.