6 muhalefet partisi yeni maddelerde uzlaştı

Barış Pehlivan, 6 muhalefet partisinin TBMM'de bir araya gelerek hazırladığı yeni anayasa taslağı ile ilgili son gelişmeleri yazdı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 28 Ekim 2021 09:47
6 muhalefet partisi yeni maddelerde uzlaştı

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan, 6 muhalefet partisinin devam ettiği toplantılarda yeni maddelerde uzlaşıldığını ifade etti. Pehlivan'ın aktardığına göre 6 partinin üzerinde uzlaştığı son maddeler şöyle:

- Muhalefet Cumhurbaşkanı’nın görev süresini 6 ya da 7 yıl olarak belirledi. Buna göre; kişi sadece bir kez o koltuğa oturabilecek. Görev süresi biten Cumhurbaşkanı aktif siyasete dönemeyecek. Cumhurbaşkanını halkın mı yoksa Meclis’in mi seçeceği konusunun üzerinde ise durulmadı.

- Güçlendirilmiş parlamenter sistemde Meclis’in nasıl işleyeceği hususunda uzlaşıldı. Muhalefetin komisyonlarda daha belirleyici konumda olması kararlaştırıldı.

- Bakanların özellikle yazılı soru önergelerine karşı keyfi tutumda olmalarına yaptırım uygulanacak. Sözlü önerge ve gensoru daha etkin bir şekilde geri dönecek. Batı ülkelerinde de uygulanan “yapıcı kurucu güvensizlik oyu” sistemi kural haline gelecek. Buna göre bir hükümet ancak yeni başbakanın seçilmesiyle düşürülebilecek.

- Sırada yargının işleyişine dair müzakereler gerçekleşecek.

İşte...

Tüm bu salı buluşmalarının aralık ayına kadar sürmesine dair bir takvim çıkarıldı. Son kararı verecek olan altı parti liderinin kameralar karşısına yeni yılın ilk günlerinde çıkıp son metni açıklaması bekleniyor.

Bu arada...

CHP’nin tezkereye “hayır” demesinin, muhalefet temsilcilerinin yeni dönem için yaptığı o toplantıda da “sürpriz” olarak değerlendirildiğini not edelim.

Yazının tamamı için tıklayın