52 Kadın Tacizden Şikayetçi Oldu, FETÖ'den İhraç Edildi... Göreve Dönmeyi 'Başardı'!

52 Kadın Tacizden Şikayetçi Oldu, FETÖ'den İhraç Edildi... Göreve Dönmeyi 'Başardı'!
Tunceli’nin Pertek ilçesinde aile hekimi olarak görev yapan Pakistan uyruklu doktor İsmail Hakim, taciz ettiği kadın hastanın şikayeti üzerine geçen yıl tutuklandı. Bir süre tutuklu kalan Hakim daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Hakim, mahkemede beraat ederek görevine tekrar geri döndü. Pertek ilçesinde göreve başlayan doktor protesto edildi.

Pakistan uyruklu Doktor İsmail Hakim, 1971 yılında Suudi Arabistan'da doğdu. Hakim, genç yaşlarında FETÖ’nün yurtdışı imamları ile tanışarak İzmir’e yerleşti. FETÖ okullarında okuyup, 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olan Hakim, bu dönemde FETÖ ile sıkı ilişkiler kurdu. İzmir’de pratisyen hekim olarak görev yaptığı sırada 2009 yılında Tunceli’ye tayin olan Hakim, bir yıl il merkezinde çalıştı.

Daha sonra il içi tayin ile Ovacık'ta pratisyen hekim olarak görevlendirildi. Ovacık'taki görevi sırasında vatandaşların şikayetleri nedeniyle Hozat'a gönderildi. Hozat'ta çalıştığı sırada kadın hastaların tamamına yakını 'bizi taciz ediyor' şikayetinde bulundu. İki kez hasta yakınları tarafından dövülen Hakim, il merkezine alındı. Tunceli Devlet hastanesinin acil servisinde görev yapan Hakim burada da taciz şikayetleri ile gündeme gelince Pertek'e gönderildi.

2015 yılında Pertek'teki devlet hastanesinde çalışmaya başlayan Hakim, 15 Temmuz sonrası KHK ile FETÖ’cü olduğu iddiası ile meslekten atıldı. İstanbul’a giderek Arap turistlere tercümanlık yapan İsmail Hakim, 2019 yılında iddiaya göre dönemin Tunceli Valisinin girişimleri sonucu tekrar görevine geri dönerek Pertek ilçe devlet hastanesinde göreve başladı.

Taciz iddiaları gündemden düşmedi

İsmail Hakim, Tunceli’de görev yaptığı son 4 yılda defalarca hastalarını taciz ettiği iddialarıyla gündeme geldi. Hakim’in hastalarını taciz etmesine birçok defa çalışma arkadaşları da şahit oldu ancak her defasında üstü kapatıldı.

Geçtiğimiz yıl Pertek ilçesinde taciz şikayetlerin artması ve iki hastanın savcılığı başvurması üzerine gözaltına alınan Hakim Nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi. Bir süre tutuklu kalan İsmail Hakim daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Hekim geçtiğimiz aylarda yapılan yargılama sonrası beraat etti ve tayini Ağrı iline çıktı.

Protesto edildi

İsmail Hakim, tayininin durdurulması için idare mahkemede yürütmenin durdurulması kararı çıkararak tekrar Pertek devlet hastanesine geri dönünde ilçe halkı bu duruma tepki göstererek protesto gösterisi yaparak basın açıklaması yaptı.

Tunceli Sağlık Emekçileri Sendikası ve Tunceli Kadın platformunun Pertek Devlet hastanesi önünde yaptığı basın açıklamasına ilçe sakinleri ve ilçedeki STK temsilcileri de gelerek taciz iddialarının odağındaki doktorun geri gelmesini protesto etti.

Basın açıklaması metnini okuyan SES Tunceli Şubesi Eş sözcüsü Serap Kahraman “2015 yılında Pertek 70'inci Yıl Cumhuriyet İlçe Devlet Hastanesi'nde çalışmaya başlayan İsmail Hakim çalıştığı süre boyunca hastalarını taciz etmekle gündeme gelmiştir.

Bir kız kardeşimizin, bir kadın arkadaşımızın daha cinsel tacize maruz kalmasına tahammülümüz yok. Kadın düşmanı politikalar bitene, haklarımızı kazanana kadar mücadeleye devam edecek, bu durumun takipçisi olacağız.”

Defalarca şikayet edilmiş

Hakim’in 2008 yılında görev yaptığı İzmir’de de hastalarını taciz ettiği iddiası ile defalarca şikayet edildiği ancak adli soruşturma başlatılmadan sadece idari soruşturma ile durumun geçiştirildiği ortaya çıktı.

7 kadın şikayet etti, maaş kesme cezası verildi

2008 yılında İzmir Karşıyaka Cengizhan Mahallesindeki 3. Nolu sağlık ocağında görevli olan Dr. İsmail Hakim burada hasta olarak başvuran neredeyse bütün kadın hastaları taciz etti. Tacize uğrayan kadınlar ortak bir dilekçe ile İzmir Sağlık Müdürlüğü'ne başvurdu. 37 kadının ortak imza ile yazdıkları dilekçede şunlar belirtildi:

"Karşıyaka ilçesi Cengizhan Mahallesi Bayraklı 3 Nolu Aile sağlığı merkezinde görev yapmakta olan Dr. İsmail Hakim’in özellikle bayan hastalarını muayene esnasında ahlak dışı taciz boyutuna varan hareketlerini gözlemlemekteyiz. Bu yüzden birçok bayan sağlığını riske atarak muayeneden kaçınmaktadır. Bu konunun araştırılıp gereğinin yapılmasını arz ve talep ediyoruz."

Rapor gönderilmedi

Kadınların dilekçesi İzmir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 24 Nisan 2008 günü işleme konulduktan sonra kadınların ifadesi alındı. Ancak, kadınların beyanları üzerine il sağlık müdürlüğü tarafından hazırlanan rapor, Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmedi ve sadece kurum içinde en alt sınırdan ceza verildi.

Dilekçeler ortadan kaldırıldı

2009 yılında Tunceli Devlet Hastanesi acil servisinde göreve başlayan ve burada da hastalarına tacize devam eden Hakim, iki kez hasta yakınlarının saldırısına uğrayarak darp edilince geçici olarak önce Ovacık daha sonra Hozat ilçesinde gönderildi.

Hozat'ta birçok kadın hastasını taciz ettiği için hasta yakınları tarafından iki kez dövülen İsmail Hakim hakkında sağlık müdürlüğüne 2010 ve 2014 yıları arasında yazılan 3 ayrı şikayet dilekçesi yok edildi.

Vatandaşlar, müdürlüğe gelerek ve sağlık müdürlüğünün internet sitesi üzerinden yazarak şikayetlerini sürdürdü. Ancak yetkililer Hakim’i korumaya devam etti. Soruşturma sonucunda 2014 yılında iki kez ihtar, puanı silme, 2020 yılında 2 kez ve 2022 yılında 2 olmak üzere toplada 6 kez ihtar puanı silme cezası ile cezalandırıldı.

Kaynak:halktv.com.tr