DEPREMDE 50 BİNDEN FAZLA KİŞİ ÖLDÜ! Prof. Naci Görür isyan etti! Kamu görevlileri hakkında dava açın!

DEPREMDE 50 BİNDEN FAZLA KİŞİ ÖLDÜ! Prof. Naci Görür isyan etti! Kamu görevlileri hakkında dava açın!
Prof. Dr. Naci Görür, 50 binden fazla kişinin yaşamını yitirdiği, yüz binlerce binanın yıkıldığı Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlerin ardından vatandaşların kamu görevlileri hakkında dava açabileceğini belirtti. 50 BİNDEN FAZLA KİŞİ ÖLDÜ, BİR KİŞİ BİLE İSTİFA ETMEDİ! Prof. Naci Görür isyan etti! Kamu görevlileri hakkında dava açın!

Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ilginç bir bilgi verdi. Prof. Dr. Naci Görür, tüm valilik ve belediyelere gönderilen İl Risk Azaltma Planının gereğinin yapılmadığına dikkat çekerek, kamu görevlileri hakkında dava açılabileceğini belirtti. Prof. Dr. Naci Görür, 50 binden fazla kişinin yaşamını yitirdiği, yüz binlerce binanın yıkıldığı Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlerin ardından vatandaşların kamu görevlileri hakkında dava açabileceğini belirtti. 50 BİNDEN FAZLA KİŞİ ÖLDÜ, BİR KİŞİ BİLE İSTİFA ETMEDİ! Prof. Naci Görür isyan etti! Kamu görevlileri hakkında dava açın!

deprem.jpg

Prof. Dr. Naci Görür, 50 binden fazla kişinin yaşamını yitirdiği, yüz binlerce binanın yıkıldığı Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlerin ardından yurttaşların kamu görevlileri hakkında dava açabileceğini belirtti.

İl Risk Azaltma Planının gereğinin yapılmadığına dikkat çeken Görür, “Can ve mal kaybına uğrayan vatandaşlar ilgililer hakkında ceza ve tazminat davaları açabilirler ve açmalılar” dedi.

kandilli-rasathanesi-muduru-prof-dr-ozener-malatyada-56lik-deprem-boyle-depremler-olacaktir-3508-dhaphoto4.jpg

Prof. Görür’ün sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şöyle:

"Arkadaşlar, yanılmıyorsam İRAP Planları ile (İl Risk Azaltma Planı) Devlet tüm valilik ve belediyelere olası bir depreme karşı kentlerini nasıl depreme hazırlamaları gerektiği görevini verdi. İldeki depremle ilgili her kuruma ne yapması gerektiği hususunda talimatlar verdi. Dolayısıyla bugünkü deprem bölgesindeki kentlerde İRAP planının gereğinin yeterince yapılmadığını ortaya çıkan tablodan görüyoruz. O halde bu depremlerde can ve mal kaybına uğrayan vatandaşlar ilgililer hakkında ceza ve tazminat davaları açabilirler ve açmalılar."

naci-gorur1.jpg

İRAP NEDİR?

İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP), mevcut ilin afetselliğini ve afetlerin olası etkilerini ortaya koyan ve bu etkileri en aza indirebilmek için afetler olmadan yapılacak çalışmaları eylemler biçiminde gösteren, sorumluları tanımlayan plandır. Plan kapsamında iller, birbirinden farklı afet risklerine sahip olduğu için öncelikli tehlikeler, riskler, risk azaltma eylemleri o yereldeki paydaşlarla ortaya konup en kısa sürede uygulamaya geçirilmesi hedeflenmiştir.

naci-gorur3.jpg

İRAP HAZIRLAMA AŞAMALARI

İRAP hazırlama süreci 5 modülden oluşur ve bu modüller birbirini tamamlayacak sırayla gerçekleştirilir.

MODÜL 1: İlin Genel Durumu

MODÜL 2: Tehlike ve Risk Değerlendirmeleri

MODÜL 3: Mevcut Durum Analizi

MODÜL 4: Afet Risk Azaltma Amaç, Hedef ve Eylemleri

MODÜL 5: İzleme ve Değerlendirme