39 Can Alan Umut Tacirleri Adliyede

39 sığınmacıyı ölüme gönderdikleri ileri sürülen 3 kişi adliyeye sevk edildi.ÇANAKKALE'nin Ayvacık İlçesi'nde, Yunanistan'ın Midilli Adası'na gitmek üzere bindikleri teknenin kayalara çarparak batması sonucu ölen 18'i çocuk...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
39 Can Alan Umut Tacirleri Adliyede

39 sığınmacıyı ölüme gönderdikleri ileri sürülen 3 kişi adliyeye sevk edildi.

ÇANAKKALE'nin Ayvacık İlçesi'nde, Yunanistan'ın Midilli Adası'na gitmek üzere bindikleri teknenin kayalara çarparak batması sonucu ölen 18'i çocuk toplam 39 sığınmacının cesedi, otopsi için Bursa Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Olayla ilgili gözaltına alınan 1'i yabancı uyruklu 3 kişi ise jandarmadaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Ayvacık Sahilleri'nden dün sabah Yunanistan'ın Midilli Adası'na geçmek isteyen içinde Suriye, Myanmar ve Afgaistan uyruklu sığınmacıların bulunduğu 17 metrelik tekne, kıyıdan 50 metre açıldıktan sonra kayalıklara çarparak Bademli yakınlarında battı. Sığınmacıyların saat 04.50'de telefonla arayarak ulaştığı sahil güvenlik ekipleri, Dereboynu Burnu önlerinde yan yatmış teknedeki 74 kişiyi kurtardı. 6'sı teknenin içinde olmak üzere denizin üzerinde ve kayalıklarda 18'i çocuk 39 ceset bulundu. Bu Çanakkale'de tek seferde en çok can kaybının görüldüğü faciası olarak kayıtlara geçerken, 1'i Afganistan uyruklu 3 kişi organizatör oldukları iddiasıyla gözaltına alındı. Sığınmacıların cesetleri götürüldükleri Ayvacık Devlet Hastanesi Morgu'ndan savcının talimatıyla alınıp, otopsi yapılmak üzere Bursa Adli Tıp Kurumu Morgu'na gönderildi.

Organizatör oldukları öne sürülen Ş.F. ve H.G. ile Afganistan uyruklu G.S. de jandarmadaki işlemlerinin ardından bugün Ayvacık Adliyesi'ne sevk edildi.