30 yıldır bitirilmeyen yol

Ardanuç'u Ardahan'a bağlayacak olan karayolu 30 yıldır bitirilemedi. Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir “Belki de Türkiye Cumhuriyeti’nin karayolları tarihinde en uzun süredir devam eden ihaleli bir yoludur” dedi.

Karadeniz’in doğu ucunda bulunan Artvin’e bağlı Ardanuç'u Ardahan'a bağlayacak olan karayolu yıllardır bitirilmedi. 1993 yılında dönemin Bayındırlık ve İskan Bakanı Onur Kumbaracıbaşı tarafından temeli atılan 62 km’lik Ardanuç-Ardahan yolunun, Ardahan tarafındaki 31 km’lik yol bitmesine rağmen Ardanuç tarafındaki 31 km’lik yol 30 yıldır bitmedi.

Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir “Belki de Türkiye Cumhuriyeti’nin karayolları tarihinde en uzun süredir devam eden ihaleli bir yoludur” dedi.

1.jpg

'30 yıldır bitirilemedi'

30 yıldır bitirilmeyen yolla ilgili olarak yaşananları aktaran Demir, “Bizi en yakın komşu ilimiz Ardahan’a yıllardır da kavuşamadığımız bir ilçemiz bu vesileyle 1993 yılında Ardanuç Ardahan Yolunun resmi temeli atıldı. O dönemin Bayındırlık İskan Bakanı Onur Kumbaracıbaşı vardı geçen yıl da rahmetli oldu Allah rahmet etsin diyorum. Bakanımız da öldü ama toplam, Ardanuç, Ardahan yolu arasındaki bu 62 kilometrelik yolun 31 kilometresi Ardahan sınırında 31 kilometresi Ardanuç sınırında olmak üzere Ardahan tarafı tamamlandı ama Ardanuç sınırındaki 31 kilometrelik yol aşağı yukarı 30 yıldır bitirilemedi” ifadelerini kullandı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin karayolları tarihinde en uzun süredir devam eden ihaleli yol olabileceğini söyleyen Demir, "İnşallah bu yol bir an önce bitirilir, tüneli de içine konulur bu hasret biter diyorum” dedi.

harita.jpg

'Kamu yararı kararı aldık'

Ardanuç’a ilçe merkezine 15 Km mesafeden doğalgaz geçtiğini kendilerinin de belediye olarak geçen yıl bir meclis kararı aldıklarını belirten Demir, "Doğalgaz şirketinde Artvin’de yetkili bir firma var, Belediye’nin hiçbir harç hiçbir para talepte bulunmayacağı, efendim kazı yaptığı zaman hafriyat parası, kazı parası bunların döküm parası, bunların bozduğu yol parası, kaldırımların, asfaltların, parkenin yapımının tamamının Ardanuç Belediyesi tarafından üstlenileceği, hiçbir talepte bulunulmayacağı şeklinde 2022 yılında bir karar aldık" diye konuştu.

'Kömür hem hava kirliliği yapıyor hem de pahalı'

Bunu da EPDK’ya ve ilgili firmaya doğalgaz firmasına gönderdiklerini kaydeden Demir, "Müracaatlarımızı yaptık en son geçen hafta ayın sekizinde Artvin’deki yetkili firmanın Bölge Müdürü’nü AKP’li, İYİ Partili, CHP’li bütün meclis üyelerimizle beraber ziyaret ettik. Orda gördüğümüz şu programda 2026’da Ardanuç ilçesinin de doğalgaza kavuşacağı söyleniyor. Bu bizim için tabii biraz daha geç tarih Ardanuç’ta hem hava kirliliği hem artık kömür çok pahalı vatandaşın bu konuda çok büyük talebi var. Biz bunu da gerekli yerlere ilettik ama yine de nihaiyi kararı Belediye olarak üstümüze düşen tüm sorumluluğu aldık ama biraz hükümet kanadının da yapılacak yatırımı hızlandırmasını dilek ve temenni ediyoruz" dedi.

Kaynak:ANKA