19 Mayıs Yürüyüşüne Polis Müdahalesi

19 Mayıs Yürüyüşüne Polis Müdahalesi
 Kütahya'da TGB üyelerini düzenlediği 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı yürüyüşüne polis müdahale etti.Kütahya'da Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyelerinin düzenlediği, çeşitli siyasi parti ve sivil...

 Kütahya'da TGB üyelerini düzenlediği 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı yürüyüşüne polis müdahale etti.

Kütahya'da Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyelerinin düzenlediği, çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının da destek verdiği 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı yürüyüşüne katılanlarla, polisler arasında gerginlik yaşandı. Polis, Valilik önündeki Atatürk Anıtı önüne gitmekte ısrar eden gruba copla müdahale etti.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nın nedeniyle Kütahya'da TGB'liler ellerinde Türk Bayraklarıyla Cumhuriyet Caddesi'nde yürüyüş yaptı. Yürüyüşe yaklaşık 60 kişi katıldı. Çeşitli sloganlar atan gruptakiler iddialara göre polislere valilik karşısındaki vazo heykelinin önüne kadar yürüyüp, basın açıklaması yaptıktan sonra dağılacaklarını söyledi.

Vazo heykelinin önüne gelen grup bu kez karşıdaki valilik binası önünde Atatürk Anıtı'na kadar yürümek istedi. Gruptakiler Atatürk Anıtı önünde saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı okuyacaklarını belirtti. Polisler, Valilik önünde 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle akşam yapılacak olan konser nedeniyle işçilerin platform kurma çalışmalarının olduğunu söyleyerek grubun buraya gitmesine izin vermedi.

Gruptakiler valilik önüne yürümekte ısrar edince polisler gruba coplarla müdahalede bulundu. Kısa süre yaşanan arbedede grupta bulunanlardan 2 kişi hafif şekilde yaralandı. Dağılan grup daha sonra Cumhuriyet Caddesi'nde toplanarak basın açıklaması yapıp polisin tutumuna tepki gösterdi.