143 Milyon 239 Bin Paket Kaçak Sigara Ele Geçirildi

143 Milyon 239 Bin Paket Kaçak Sigara Ele Geçirildi
MS Intelligence şirketinin araştırmasına göre, güvenlik güçlerinin yaptığı operasyonlarda geçen yıl 143 milyon 239 bin paket kaçak sigaraya el konuldu. Güvenlik güçlerinin yaptığı operasyonlar sonucunda geçen yıl 143...

MS Intelligence şirketinin araştırmasına göre, güvenlik güçlerinin yaptığı operasyonlarda geçen yıl 143 milyon 239 bin paket kaçak sigaraya el konuldu.

 Güvenlik güçlerinin yaptığı operasyonlar sonucunda geçen yıl 143 milyon 239 bin 425 paket kaçak sigaraya el konulduğu belirtildi.

MS Intelligence şirketince yapılan "Boş Paket Araştırması"na göre, kaçak sigara oranı geçen yılın son çeyreği itibarıyla yüzde 13,3 olarak belirlendi.

Kaçak sigara miktarı ağırlıklı olarak doğu ve güneydoğu illerinde yoğunlaşırken, bu anlamda ilk sırayı yüzde 45,3 ile Van aldı.

Ele geçirilen toplam kaçak sigara verilerinin de paylaşıldığı araştırmada, geçen yıl emniyet güçlerinin operasyonları sonucunda 143 milyon 239 bin 425 paket kaçak sigaraya el konulduğu ifade edildi. Van'ın yanı sıra Şanlıurfa, Adana ve İstanbul en fazla kaçak sigara ele geçirilen iller olarak dikkati çekti.

6 BİN NOKTADA TESPİT EDİLDİ

Kaçak tütüne ilişkin saha gözlemlerinin de paylaşıldığı araştırmada, bu kapsamda geçen yıl açık tütün satışı yapılan 6 bin noktanın tespit edildiği bildirildi.

Uygulanan hapis cezaları ve gümrüklerde denetimlerin de artırıldığına işaret edilen araştırmada, Türkiye'den geçen transit ürünlere ilişkin kontrollerin genişletildiği vurgulandı.

KAÇAK SİGARA AZALDI

Araştırmada, "ALO 136" kaçak ihbar hattının aktifleştirilmesi ve kaçak sigara ihbarında bulunanlara ödül verilmesinin de özellikle geçen yılın ikinci çeyreğinde kaçak sigara oranının azalmasında etkili olduğuna işaret edildi.

AA