“Gece uykularımda nefesim kesiliyor. Boğuluyormuş hissiyle uyanıyorum”

“Gece uykularımda nefesim kesiliyor. Boğuluyormuş hissiyle uyanıyorum”

Koronavirüs testi ikince kez pozitif çıkan Munzur Üniversitesi öğretim üyesi Yalçın Çakmak, "İkincisinde doğrudan çok kötü semptomlar ile geliyor. Özellikle de kuru öksürük ve boğulma hissi çok çok feci bir duygu" ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre Munzur Üniversitesi öğretim üyesi Yalçın Çakmak 5 Ağustos'ta yaptırdığı koronavirüs testinden pozitif sonucunu aldı. 22 Ağustos'ta tekrar PCR testi yaptıran Çakmak'ın sonucu bu kez negatif çıktı. 3 Eylül'de Fırat Üniversitesi Hastanesi'nde gireceği ameliyat nedeniyle tekrar test yaptıran Çakmak'ın sonucu yine negatif olarak açıklanınca ameliyat gerçekleştirildi. Aradan geçen 13 günlük sürenin ardından rahatsızlanan Çakmak hastaneye giderek yaptırdığı testle koronavirüse tekrar yakalandığını öğrendi.

Çakmak süreci şu sözlerle ifade etti: 

"1.5 ay önce ameliyat olmak için hastaneye gittim. Orada yapılan test sonucunda Covid-19'a yakalandığım söylenerek ameliyatım durduruldu. 15-20 gün karantinada kaldım. Daha sonra test yapıldı ve negatif çıktım. Bir hafta sonra, yani 3 Eylül'de ameliyat olmak için tekrar hastaneye gittim. Yeni bir test yapıldı ve sonucum negatif olduğu için ameliyata alındım ve taburcu oldum. Birkaç gün önce ise rahatsızlandım. Baş ağrısı, halsizlik, eklem yerlerimde ağrı, yüksek ateş belirtileri ile doktora gittim. Tomografi çekildi ve Kanımda yüksek oranda enfeksiyon , ciğerlerimde buzlu cam görüntüsü tespit edildi. PCR testim de pozitif çıktı. Sonucu görünce doktorlar da şaşırdı çünkü bu kadar kısa bir sürede Tunceli'de ikinci kez hastalığa yakalanan herhalde ben oldum.  Doktorlar da şaşırınca bakanlığı aramış,  "48 içinde bir test daha yapılsın" yanıtını almışlar. Doktorların bana söylediği şey şu: Test sonucunda pozitifseniz, pozitifsinizdir. Ama negatifseniz onda yanılma olasılığı çok yüksek. Yani negatif çıkmış olsanız bile aslında pozitif olabilirsiniz. Gece uykularımda nefesim kesiliyor. Boğuluyormuş hissiyle uyanıyorum. Covid oldum kurtuldum" diye düşünmeyin sakın. Gördüğünüz gibi yeniden bulaşıyor. Üstelik ikincisinde doğrudan çok kötü semptomlar ile geliyor. Özellikle de kuru öksürük ve boğulma hissi çok çok feci bir duygu."