RUSYA KULUÇKALIK YUMURTA İÇİN TÜRKİYE'Yİ TERCİH ETTİ

RUSYA KULUÇKALIK YUMURTA İÇİN TÜRKİYE'Yİ TERCİH ETTİ
Türkiye Rusya'ya, son 15 yılda 10 bin dolarlık piliç üretiminde kullanılan kuluçkalık yumurta ihraç etti. Ambargo nedeniyle rakam 3 ayda 2,6 milyon dolara çıktı.ABD ve Avrupa Birliği'nin, Ukrayna krizi bağlamında oynadığı rol...

Türkiye Rusya'ya, son 15 yılda 10 bin dolarlık piliç üretiminde kullanılan kuluçkalık yumurta ihraç etti. Ambargo nedeniyle rakam 3 ayda 2,6 milyon dolara çıktı.

ABD ve Avrupa Birliği'nin, Ukrayna krizi bağlamında oynadığı rol nedeniyle Rusya'ya karşı devreye soktuğu ekonomik içerikli yaptırımlara, bu ülkenin "gıda ambargosu" ile karşılık vermesinin ardından Rus yetkililerin gıda ürünleri tedariki konusunda Türkiye'ye yönelmesi özellikle kuluçkalık yumurta ihracatına olumlu katkı sağladı.

15 YILDA 10 BİN DOLAR

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2000 yılından bugüne kadar Rusya'ya sadece 10 bin dolarlık kuluçkalık yumurta ihracatı gerçekleştiren Türkiye, geçen yılın aralık ayından itibaren ihracatını hızla artırdı.

1 YILDA 100 BİN DOLAR

Bu kapsamda geçen yılın sonlarında gıda ürünleri tedariki konusunda görüşmeler için Türkiye'ye heyet gönderen Rusya, 2014 yılının aralık ayında 100 bin dolar seviyesinde yumurta satın aldı.

ÜÇ AYDA BÜYÜK ARTIŞ

İhracattaki olumlu gelişme, bu yılın ilk iki ayına ilişkin verilere de yansıdı. Buna göre, yumurta ihracatı ocak ayında 1 milyon 504 bin, şubat ayında da 987 bin dolar seviyesinde gerçekleşti. Böylece söz konusu ürün grubunda Rusya'ya geçen yılın aralık ayından bu yılın şubat ayı sonuna kadar toplam 2,6 milyon dolar ihracat yapıldı. Aynı dönemde ihraç edilen yumurta adedi de 7 milyon 12 bin 800 olarak gerçekleşti.

IRAK'TAN SONRA İKİNCİ ÜLKE

İhracattaki bu artış Rusya'yı yumurta ihracatında üst sıralara taşırken, söz konusu ülke, şubat ayı sonu itibarıyla Irak'ın ardından en fazla ihracat yapılan 2. ülke konumuna yerleşti.

"TÜRK CİVCİVLERİNİN KALİTESİ İHRACATTA ETKİLİ OLDU"

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği (BESD-BİR) Başkanı Sait Koca, Rusya'ya kuluçkalık yumurta ihracatı konusunda izinlerin yeni alındığını belirterek, geçen yılın sonundan itibaren de bunun etkisinin görüldüğünü söyledi.

ŞİMDİYE KADAR AB'DEN ALDI

Türkiye'nin elindeki civciv çıkarmada kullanılan fazla kuluçkalık yumurtaları Rusya'ya ihraç ettiğini dile getiren Koca, "Bu zamana kadar ağırlıklı olarak AB'den alıyorlardı. Türk civcivlerinin kalitesi Rus pazarına girme konusunda etkili oldu" dedi.

YIL SONUNA KADAR SÜREBİLİR

Yapılan ihracatla Türkiye'nin Rusya pazarına yavaş yavaş girmeye başladığını ifade eden Koca, ihracatın yıl sonuna kadar mevcut seyrini sürdürmesini beklendiğini kaydetti.