Halk TV Canlı Yayın
Rekor üstüne rekor kıran altında son durum
Günlerdir hareketli olan ve son haftaların en yüksek seviyesini gören altının gram fiyatı 281 TL dolaylarında seyrediyor.

Döviz fiyatları ile birlikte bir aşağı bir yukarı yön değiştiren altın fiyatları son günlerde bir miktar düşüş gözleniyor. Güncel gelişmelerle beraber altın fiyatları da dalgalanmalar yaşıyor. Gram altın bugün 281 lira bandında seyrediyor çeyrek altın ise 450 liradan işlem görüyor. İşte altında güncel rakamlar…

5 EYLÜL ALTIN FİYATLARI

YARIM ALTIN: Alış 898,98 TL Satış 922,22 TL

GRAM ALTIN: Alış 281,77 TL Satış 281,82 TL

ÇEYREK ALTIN: Alış 450,82 TL Satış 461,03 TL

CUMHURİYET ALTINI: Alış 1.856,00 TL Satış 1.884,00 TL

ÇEYREK ALTIN KAÇ GRAM?

Türkiye'de çeyrek altın olarak ifade edilen altın cinsi 1.75 grama denk gelmektedir ve 22 ayardır. Cumhuriyet altınının dörtte biri olan çeyrek altında 1.6065 gram 24 ayar altın bulunmaktadır ki fiyatı bunun üzerinden hesaplanır, ardından işçilik ve kâr payı ile satılır. Bu kısım satın alınan yere göre değişebilir. Meskük (kalın altın) ve ziynet olmak üzere iki çeşidi vardır.

ALTIN NEDEN DEĞERLİ?

Altının geleneksel değerinin oluşmasında, az bulunmasından veya zor elde edilmesinden ziyade tabiatta katıksız, saf halde bulunması, dövülerek biçimlendirilebilmesi, havadan ve sudan etkilenmemesi, yani paslanmaması, kararmaması ve donuklaşmaması etkilidir. Bu sayede altın tarih boyunca çok güvenilir bir değer ölçüsü olarak kabul edilmiştir. Tüm bunların dışında altını altın yapan diğer önemli özellikler olarak, sadece klorik ve nitrik asit karışımında (halk arasında altın suyu olarak bilinen) erimesi ve bunun dışında hiçbir asitten etkilenmemesi, kendi hacmindeki sudan 19 kere daha ağır olmasına rağmen çok yumuşak olduğundan kolayca işlenebilir ve inceltilebilir olması gösterilebilir.