Parası Olanlar Dikkat! Seçimin Tekrarlanması, Uzaması Durumunda Dolar, Borsa ve Altın Hemen Yükselir Mi?

Parası Olanlar Dikkat! Seçimin Tekrarlanması, Uzaması Durumunda Dolar, Borsa ve Altın Hemen Yükselir Mi?
Meksa Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Figen Özavcı Gümülcineli, yerel seçim sonrası Türk ve yabancı yatırımcı tepkilerini, borsa ve dolar/TL üzerinden analiz etti. Gümülcineli, seçimin uzaması durumunda Türk yatırımcılarının negatif tepki verebileceğini, dolardaki hareketin ise para politikası ve ekonomi yönetimindeki değişikliklere bağlı olduğunu belirtti.

Ekonomim'den 'Nasıl Bir Ekonomi' Youtube kanalındada yayınlanan 'Haftanın Stratejisi' programında konuşan Meksa Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Figen Özavcı Gümülcineli, borsa, dolar ve altında olası piyasa hareketlerini, yaklaşan yerel seçim sonrası özellikle borsa ve dolar/TL özelinde yaşanabilecek senaryolarını değerlendirdi.

Figen Özavcı Gümülcineli, seçim sonrası borsada olası eğilimi şöyle açıkladı:

"Yerel seçimin şöyle bir handikapı var; seçimin tekrarlanması ve sonuçlanmasının uzaması halinde Türk yatırımcısı daha negatif bir tepki verebilir. Yabancı yatırımcı ise, 'Para politikası hali hazırda sıkılığını koruyor mu?' gibi farklı kriterlere bakacaktır.

Seçim sonrası, yerli tarafta realizasyon için bir tetiklenme olabilir. Buna dikkat etmek lazım. Öte yandan portföyler de tercihlerini değiştirebilir."

Gümülcineli, seçim sonrası dolardaki olası tepkiyi ise şöyle belirtti:

"Dolarda, yılın başından bu yana yüzde 5'lik bir yükseliş var. Seçim sonrası dolarda sert bir hareket olması için, alıcı ve satıcı tarafında 'Türkiye'nin daha yüksek bir cari açık vermesi gibi' durumu değiştiren gelişme olması lazım.

Alıcı-satıcı tarafında seçimden sonra değişecek bir şey olacağını düşünmüyorum. Ancak bu nasıl olur; para politikasındaki duruşta, Merkez Bankası ve ekonomi yönetiminde bir değişiklik yaşanması halinde dolar/TL'de ciddi bir yükseliş yaratır."