Ocak ayı zam şampiyonları belli oldu

Ocak ayı zam şampiyonları belli oldu
İstanbul Ticaret Odası verilerine göre, ocakta önceki aya göre fiyatı en çok artan ürün yüzde 54,48 ile yeşil soğan, en çok azalan ürün ise yüzde 11,85 ile doğalgaz oldu.

İTO ocakta fiyatı en çok artan ve azalan ürünleri açıkladı. İstanbul’da ocakta önceki aya göre en çok yeşil soğanın fiyatı arttı. İstanbul’un aralık ayı zam şampiyonu da yeşil soğan olmuştu.

İstanbul Ticaret Odası (İTO), ocak ayında bir önceki aya göre İstanbul’da perakende fiyatı en fazla artan ve azalan ürünleri, fiyatları ve değişim oranlarıyla birlikte açıkladı.

Buna göre, İTO’nun İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi’nde yer alan 242 ürünün 142’sinin perakende fiyatı artarken, 35 ürünün fiyatı düştü, 65 ürünün fiyatı ise değişmedi.

Ocak ayında gıda harcamaları yaş kuru sebze ve meyveler grubunda yer alan yeşil soğan yüzde 54,48 ile fiyatı en fazla artış gösteren ürün oldu.

Fiyatında en artış yaşanan diğer ürünler ise şöyle oldu:

Ulaştırma ve haberleşme harcamaları grubundan yüzde 39,84 ile şehir içi vapur ücreti, yüzde 39,37 ile taksi ücreti, sağlık ve kişisel bakım harcamaları grubundan yüzde 38,88 ile röntgen çekim ücreti, kültür ve eğitim ve eğlence harcamaları grubundan yüzde 38,61 ile mecmualar, sağlık ve kişisel bakım harcamaları grubundan yüzde 33,09 ile doktor muayene ücreti ve ulaştırma ve haberleşme harcamaları grubundan yüzde 33,06 şehirlerarası otobüs bilet ücreti…

Doğalgaz yüzde 11,85 düştü

2023 Ocak ayında konut harcamaları grubunda yer alan yakıt doğalgaz fiyatı yüzde 11,85 gerileme göstererek fiyatı en fazla azalan ürün oldu.

Fiyatında azalış izlenen diğer ürünler arasında giyim harcamaları kadın giyimi alt grubundan yüzde 8,69 kadın kazağı, gıda harcamaları grubundan yüzde 6,03 ile portakal, giyim harcamaları grubundan yüzde 5,82 ile erkek palto, yüzde 4,26 ile erkek gömlek, kültür eğitim ve eğlence harcamaları grubundan yüzde 4,08 ile ses ve görüntü sistemi ve giyim harcamaları grubundan yüzde 3,45 ile erkek takım elbise yer aldı.

Ocak ayında fiyatı en fazla artan ve azalan ürünler şöyle:

adsiz.webp

Kaynak:AA

Etiketler :