'Latin Amerika Bizim Yeni Afrikamız Olur'

'Latin Amerika Bizim Yeni Afrikamız Olur'
ABD dönüşü Atatürk Havalimanı'nda açıklamalarda bulunan Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, Güney Amerika'da yıl sonuna kadar yeni hatlar açacaklarının altını çizerek, Latin Amerika bizim yeni Afrikamız olacak...

ABD dönüşü Atatürk Havalimanı'nda açıklamalarda bulunan Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, Güney Amerika'da yıl sonuna kadar yeni hatlar açacaklarının altını çizerek, Latin Amerika bizim yeni Afrikamız olacak diyerek yeni hedeflerini belirtti.

ABD'nin Boston kentindeki Harvard Business School'da (HBS) Turkish Airlines Widen Your World adı altında düzenlenen durum çalışmasında (case study) sunum yapan THY Genel Müdürü Temel Kotil Türkiye'ye döndü.

Türk Hava Yolları'na ait bir uçakla İstanbul'a gelen Genel Müdür Temel Kotil, Atatürk Havalimanı VIP Salonu'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Basın mensuplarının, Yeni uçuş noktaları ve Türk Hava Yolları'nın Güney Amerika atağı ile ilgili soruları üzerine, Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil, “Panama ve Bogota uçuşlarıyla ilgili Yönetim Kurulu kararı vardı ve kısa zamanda Güney Amerika'da bu noktalara uçmaya başlıyoruz. Ayrıca Meksika'ya ve Havana'ya kararımız vardı, onu 2016-2017'de gerçekleştirebiliriz. Bizim için Latin Amerika yeni Afrikamız olur dedi.

"ORADA BULUNMAK ÇOK GÜZELDİ"

Harvard Business School'da yaptığı sunumla ilgili de bilgi veren Kotil şunları söyledi

“Harvard, aşağı yukarı 1 yıllık bir çalışmayla, THY'nin 2003-2013 yılları arasındaki gelişmesi konusunda bir çalışma yapmıştı. Harvard Business School burada en önemli okul. Ben de akademisyenim ama, Harvard Business School'u yakından görmek, derste bulunmak çok güzel bir şeydi. Çok büyük para harcıyorlar. Nobel ödüllerini gösterdiler bize, inşallah ülkemizde de böyle bir okul olur. Türk Hava Yolları'nın 2003-2013 yılları arasındaki gelişmesi burada ders oldu ve bu gelişim iki değişik oturumla öğrencilere anlatıldı. Orada Türk Hava Yolları'nın başarısını anlatmak benim için büyük bir onurdu. 2003 yılından 2013 yılına kadar Türk Hava Yolları'nda resim çok değişti. Dersin dışında, Harvard Aviation Clup adında havacılık kulübünün bir oturumuna katıldım ve seminer verdim. Orada 2015 yılında Atatürk Havalimanı'nın Frankfurt Havalimanı'nı geçtiğini söylemek de çok hoştu. Öğrenciler arasında Alman da vardı, Fransız da vardı, Çinli de vardı.

"İNŞALLAH BEŞ YILDIZLI OLURUZ"

Harvard'da verdiği oturumda öğrencilerin bir çoğunun Türk Hava Yolları'yla seyahat ettiğinin altını çizen Kotil, “Öğrencilerin yüzde 30'u Türk Hava Yolları'nı tercih etmiş. İmkanları yüksek olan öğrenciler olduğu için, hafta sonu bir yerlere gidiyorlarmış. Buraya tatile gelenler varmış. Türk Hava Yolları Star Alliance koltuk kilometrede nasipse Nisan ayında United Havayolları'nın ardından ikinci oluyoruz. Rakamlar hoş. Biz 5 yıldızlı bir havayolu değiliz. Japon öğrencilerden biri çıktı, 'Ben Türk Hava Yolları'nı çok seviyorum, beş yıldızlı bir havayolu' dedi. Şu an beş yıldızlı değiliz ama inşallah ileride oluruz diye konuştu.