Kötü haberi duyurdular! 10 bin çalışanı işten çıkarıyor

Kötü haberi duyurdular! 10 bin çalışanı işten çıkarıyor
Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın bağlı olduğu teknoloji devi Meta, işten çıkarmalara devam ediyor. Aylar önce 11 bin çalışanını işten çıkartan Meta, 10 bin kişinin daha işten çıkarılacağını duyurdu.

Son aylarda teknoloji devlerinde süren işten çıkarmalara 10 bin kişi daha ekleniyor. Meta CEO’su Mark Zuckerberg yaptığı açıklamada, kesintilerin zor olacağını ve verimlilik yılının bir parçası olduğunu ifade ederek, henüz işe alım yapılmayan yaklaşık 5 bin açık pozisyonun da kapatılacağını açıkladı.

‘Kriz uzun yıllar sürebilir’

Şirketin finansal performansının iyileştirilmesi amacıyla işten çıkarmaların gerçekleştirileceğini belirten Zuckerberg, Meta’yı etkileyen faktörlerden bazılarının ABD’deki yüksek faiz oranları, küresel jeopolitik istikrarsızlık ve artan düzenlemeler olduğunu ifade etti. Zuckerberg, “Bence kendimizi bu yeni ekonomik gerçekliğin daha uzun yıllar devam etmesi ihtimaline hazırlamalıyız” dedi.


128 bin kişi işinden oldu

Öte yandan Amazon ve Google gibi teknoloji devleri de çok sayıda işten çıkarma açıklarken, sektördeki iş kayıplarını takip eden layoffs.fyi’ye göre, bu yıl şimdiye kadar teknoloji sektöründe 128 binden fazla kişi işten çıkarıldı.

Etiketler :