Gram Altın Yüzde 2'den Fazla Yükseldi

Gram Altın Yüzde 2'den Fazla Yükseldi
Gram altın, perşembe günü dolar kurundaki gerileme nedeniyle yüzde 7'e yakın düşmesinin ardından kayıplarının bir kısmını geri alıyor.

Gram altın (spot) yüzde 1,96'lık günlük yükselişle 1615 liradan işlem görüyor. Perşembe gününü 1584 liradan tamamlayan gram, sabah saatlerinde en düşük 1576, en yüksek 1616 lirayı gördü.

Çeyrek altın 2642 lira seviyesinden satılıyor. Çeyrek, haftanın dördüncü gününü 2590 liradan tamamlamıştı.

Yarım altın 86 liralık günlük değerlenme ile 5267 lira seviyesinde bulunuyor.

Önceki kapanışı 10331 lira olan cumhuriyet altını, 10516 liradan fiyatlanıyor.

Ons altın ise 2 dolarlık düşüşle 1914 dolar seviyesinde.

Küresel gündem

Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin dün verdiği karışık mesajların ardından negatif bir seyir izlerken, bugün gözler, Jackson Hole Ekonomi Politikaları Sempozyumu'nda konuşacak Fed Başkanı Jerome Powell'a çevrildi.

Küresel piyasalarda ABD ve Çin kaynaklı endişeler, varlık fiyatlarını baskılamayı sürdürüyor.

Dün açıklamalarda bulunan Fed yetkililerinin gelecek dönem politikalara ilişkin farklı düşünceleri olduğu dikkati çekerken, Çin'de hükümetin piyasayı destekleyici söylemleri de satış baskısını yumuşatmada etkili olamadı.

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, para politikasına yönelik muhtemelen yeterince adım attıklarını belirterek, ABD'nin bu yıl faiz oranlarını aynı seviyede tutacağını düşündüğünü bildirdi.

Gelecek yıl enflasyon düşerse faiz oranlarını azaltabileceklerini aktaran Harker, enflasyon daha hızlı düşerse faiz oranlarının daha erken indirilebileceğini ifade etti.

Buna karşın Boston Fed Başkanı Susan Collins ise Fed'in yapacak daha çok işi olduğunu, sabırlı ve kararlı olması gerektiğini vurgulayarak, daha fazla faiz artışının mümkün olduğunu dile getirdi.

Analistler, bugün Powell'ın yapacağı açıklamaların gelecek dönem politikalara yönelik ipuçları vermesinin beklendiğini ifade ederek, konuşmadan alınan mesajların piyasaların yönü üzerinde etkili olmasının öngörüldüğünü kaydetti.

Ülkede açıklanan makroekonomik veriler varlık fiyatlamalarını zorlaştırırken, dayanıklı mal siparişleri yüzde 5,2 gerileyerek beklentilerden fazla azaldı. Buna karşın haftalık işsizlik maaşı başvuruları, 230 binle öngörülerden daha düşük bir seviyede gerçekleşti.

Analistler, istihdam piyasasının hala sıkı olmasının Fed'in politika alanını daralttığını belirterek, buna karşın özellikle konut piyasasındaki yavaşlamanın yakından takip edildiğini bildirdi.

Dün tahvil piyasalarında iki günlük alıcılı eğilimin ardından satış baskısı tekrar öne çıkarken, altının ons fiyatı 1.913 dolarda dengelendi.

Söz konusu gelişmelerle dün New York borsasında Dow Jones endeksi yüzde 1,08, S&P 500 endeksi yüzde 1,35 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,87 azalış kaydetti. ABD'de endeks vadeli kontratlar, yeni güne ise karışık seyirle başladı.