FLAŞ!!! EYT'liye çil çil promosyon yağıyor, pazarlık uyarısı geldi! Bankalar EYT'li avına çıktı, özel tekliflerle geliyorlar...

FLAŞ!!! EYT'liye çil çil promosyon yağıyor, pazarlık uyarısı geldi! Bankalar EYT'li avına çıktı, özel tekliflerle geliyorlar...
EYT düzenlemesi Resmi Gazete'de yayımlandı. 2 milyon 250 bin kişi ilk maaşlarını Nisan ayında alacak. Bankalar EYT'den emekli olanların maaşlarını kendi bankalarından almasını sağlamak için EYT'li avına çıktı. Emekliler 3 yıl taahhüt ile emekli promosyonu alabilecek. FLAŞ!!! EYT'liye promosyonda pazarlık uyarısı geldi! Bankalar EYT'li avına çıktı, özel promosyon teklifleriyle geliyorlar. 15 bin TL

Konuyla ilgili Milliyet'e açıklamalarda bulunan ekonomist Muhammet Bayram şu ifadeleri kullandı: "EYT'li vatandaşlarımız emeklilik dilekçesi vermek suretiyle emeklilik aylığı almaya hak kazanıyorlar.

Bununla birlikte emeklilik başvurularında emeklilik maaşını alacakları banka bilgilerini giriyorlar. Biz de vatandaşlarımızı uyarmıştık. Öncelik olarak bankalara gidip promosyon pazarlığı yapın, kim ne kadar yüksek promosyon verirse o bankayla anlaşın demiştik. E-devlet üzerinden yapılan başvuruda buna dikkat edin demiştik.

asgari1.jpg
Şu anda 15 bin liraya kadar promosyon ödemeleri söz konusu. Merkez Bankası'nın bankalara getirmiş olduğu regülasyonlarla beraber döviz mevduatının TL mevduatını geçmesiyle birlikte bankalar ekstra maliyetlere katlanıyorlar. Ekstra devlet tahvili almak, zorunlu karşılık ayırmak durumunda kalıyorlar.
Bu nedenle özel bankalar TL mevduat bulma arayışındalar. Bunun sebebi Merkez Bankası'nın uyguladığı regülasyonlara tabi olmamak içindir.

eyt1.jpg
Vatandaşlarımızın promosyon için pazarlık yapmaları gerekiyor. Burada bankalar promosyon ödemelerini başvurudan hemen sonra yapıyor ancak ilk önce banka hesabına emekli maaşının yatması lazım. Emekli maaşı yatmadan promosyon ödemesi olmuyor.
Emekliler istediklerinde banka değiştirebilirler ama geçirdikleri gün sayısı kadar promosyon ödemeliler. Diyelim ki emekliler 3 yıllık anlaşma yaptı, 6 ay geçtiyse 2.5 yılını ödemek durumundadırlar. Emekliler banka promosyonlarını bu aşamalardan geçerek tamamlayabilirler."

eyt10.jpg

SGK'DAN BANKA PROMOSYONUNA ALT SINIR!

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre, anlaşma sağlanan bankalarda en düşük emekli promosyonu ödemeleri şu şekilde;

3.500 liraya kadar olanlar için 3.000 TL,

3.500-7.500 lira arası olanlar için 3.500 TL,

7.500-10.000 lira arası olanlar için 4.500 TL ve

10.000 liradan fazla maaş alanlar için ise 5.000 TL

Son açıklamaya göre emeklilere banka promosyonu pazarlıkla 15 bin TL'yi bulabiliyor.