'Emekliler bayram sofrası kuramayacak durumda'

'Emekliler bayram sofrası kuramayacak durumda'
Emeklilerin aylığında artış olmasına rağmen alım gücünün düştüğünü belirten CHP'li Ağbaba, "Emekliler, bu bayramda torunlarına harçlık verme şurada dursun bayram sofrası dahi kuramayacak duruma geldi" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, emekli maaşlarına yapılan enflasyon farkı zammı karşısında emeklinin alım gücündeki kayıp ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamasında sene başında 1500 TL olan en düşük emekli aylığının 2500 TL'ye yükseltildiğini söyleyen Ağbaba, bu yılın ilk 6 ayı dolmadan en düşük emekli aylığının yüzde 40 artışla 3500 TL’ye çıktığını hatırlattı.

'Alım gücü 2500 TL'lik aylığın gerisinde kaldı'

"En düşük emekli aylıkları son 6 ayda iki kez yükseltilmesine rağmen alım gücü olarak bir önceki emekli aylığı 2500 TL’nin altında kaldı" diyen Ağbaba, "Haziran ayı itibariyle resmi enflasyon yüzde 78’e gıda enflasyonu ise yüzde 93,9’a yükselirken, en düşük emekli aylığı emeklinin sofrasındaki kaybolan ürünleri geri getirmediği gibi aksine alım gücü olarak 2500 TL en düşük emekli aylığının gerisinde kaldı. Emekliler, bu bayramda torunlarına harçlık verme şurada dursun bayram sofrası dahi kuramayacak duruma geldi" ifadelerini kullandı.

1.png

Maaş arttı, alım gücü azaldı

En düşük emekli aylığında 100 TL'lik artış olmasında rağmen emeklinin sofrasındaki temel besin maddelerinin alım gücünde artışın değil azalışın olduğunu kaydeden Ağbaba, "Emekliler, 3500 TL ile bu bayramda bayram sofrası kurmak isterse 2500 TL en düşük emekli aylığı ile kıyaslandığında sadece ekmekteki kaybı 175 adet oldu. Yine en düşük emekli aylığının ocak ayına göre kaybı tavuk etinde 14 kilogram, ette ise 8 kilogram oldu" dedi.

'Emekliler hayatlarının geri kalanında açlıkla yaşayacaklar'

Emeklilerin artık sebzeleri dahi taneyle aldığını söyleyen Ağbaba, şu ifadeleri kullandı:

"Yıl başındaki en düşük 2500 TL emekli aylığı ile karşılaştırıldığında 3500 TL en düşük emekli aylığının kuru soğan karşısındaki kaybı 502 kilogram, patates karşısındaki kaybı 221 kilogram, domateste 31 kilogram ve biberdeki kaybı ise 12 kilogram oldu.

Türkiye’de 8 milyon emekli ve dul yetimin asgari ücretin altında aylık aldığını düşündüğümüzde, emekliler hayatlarının geri kalan bölümünde bayramları sevinçle değil ne yazık ki açlıkla karşılayacaktır.”

Kaynak:ANKA