Dolar Seçim Sonrası Hızlı Yükselir Mi? Uzman İsim Yanıtladı

Dolar Seçim Sonrası Hızlı Yükselir Mi? Uzman İsim Yanıtladı
Yerel seçimlere yaklaşık bir ay kaldı. Peki, yerel seçimlerin ardından Dolar ve Borsa hızlı bir yükseliş gösterir mi? Meksa Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Figen Özavcı Gümülcineli yorumladı.

'Nasıl Bir Ekonomi' Youtube kanalında yayınlanan 'Haftanın Stratejisi' programında Şenay Zeren'in konuğu Meksa Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Figen Özavcı Gümülcineli oldu. Gümülcineli, Borsa, Dolar ve altında olası piyasa hareketlerinin yanında yaklaşan yerel seçim sonrası özellikle Borsa ve Dolar/TL özelinde yaşanabilecek senaryolarını yorumladı.

Meksa Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Figen Özavcı Gümülcineli, seçim sonrası borsada olası eğilim için şunları söyledi:
"Yerel seçimin şöyle bir handikapı var; seçimin tekrarlanması ve sonuçlanmasının uzaması halinde Türk yatırımcısı daha negatif bir tepki verebilir. Yabancı yatırımcı ise, 'Para politikası hali hazırda sıkılığını koruyor mu?' gibi farklı kriterlere bakacaktır.

Seçim sonrası, yerli tarafta realizasyon için bir tetiklenme olabilir. Buna dikkat etmek lazım. Öte yandan portföyler de tercihlerini değiştirebilir."

DOLAR SEÇİM SONRASI HIZLI YÜKSELİR Mİ?

Gümülcineli, seçim sonrası Dolar'daki olası tepki için şu ifadeleri kullandı:
"Dolarda, yılın başından bu yana yüzde 5'lik bir yükseliş var. Seçim sonrası dolarda sert bir hareket olması için, alıcı ve satıcı tarafında 'Türkiye'nin daha yüksek bir cari açık vermesi gibi' durumu değiştiren gelişme olması lazım. Alıcı-satıcı tarafında seçimden sonra değişecek bir şey olacağını düşünmüyorum. Ancak bu nasıl olur; para politikasındaki duruşta, Merkez Bankası ve ekonomi yönetiminde bir değişiklik yaşanması halinde dolar/TL'de ciddi bir yükseliş yaratır."