Çalışan Anneler Dikkat! Başvuru Başladı

Çalışan Anneler Dikkat! Başvuru Başladı
’Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi’ adlı proje için başvurular başladı.İzmir, Bursa ve Antalya’nın pilot bölge seçildiği proje kapsamında, İzmir için bin 750’si asil olmak...

’Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi’ adlı proje için başvurular başladı.

İzmir, Bursa ve Antalya’nın pilot bölge seçildiği proje kapsamında, İzmir için bin 750’si asil olmak üzere toplam 3 bin 500 başvuru kabul edileceğini dile getiren İzmir Sosyal Güvenlik İl Müdürü Engin Bilgili, koşulları sağlayan annelere 2 yıl süreyle 300 Euro destek verileceğini belirtip, “Çalışacak kişinin sigortasını anne ödeyecek, biz de bunları kontrol edeceğiz. Eğer herhangi bir şekilde bakıcıya ödeme yapılmaması durumunda yardım kesilecek. Projenin devamı için de, ekiplerimiz evlere ziyaretlerde bulunacaklar, yine sistem içinde de kontroller yapılacak” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülen, 5 bin anne ile 5 bin çocuk bakıcısı olmak üzere en az 10 bin kadının kayıtlı istihdamını etkilemesi hedeflenen projeden yararlanmak isteyenler, dün saat 10.00’dan itibaren ’www.sgk.gov.tr’ ile proje web sayfası ve ’www.evdecocukbakimi.net’ üzerinden başvuruda bulunmaya başladı. Proje hakkında bilgiler veren İzmir Sosyal Güvenlik İl Müdürü Engin Bilgili, İzmir için bin 750’si asil bin 750’si ise yedek olmak üzere toplam 3 bin 500 başvuru kabul edileceğini aktardı.

Avrupa Birliği ve Türkiye’nin finanse ettiği projeden yararlanmak isteyenlerin internet üzerinden başvurularını sürdürdüğünü kaydeden Bilgili, “Kurumumuzun yönettiği projenin asıl amacı hem çalışan annelerin iş hayatına döndürülmesi, hem de ev hizmetleri ve çocukların bakımlarında çalıştırılan kadınlarımızın istihdamının sağlanması yönünde. Dolayısıyla bu projeyle ’Kazan kazan’ stratejisi uygulandı. Bursa, İzmir ve Antalya pilot olarak seçildi. İzmir’deki sayımız bin 750 kişiyle sınırlı, bir o kadar yedek kabul edilecek. Kurumun web sayfasından müracaat edilebiliyor. Buna ilişkin her türlü hazırlığımızı yaptık” diye konuştu.

GEREKEN KOŞULLAR

Projeden yararlanmak isteyenlerin taşıması gerektiği koşullara da değinen Bilgili, “Özellikle annelerin taşıması gereken şartlar; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması, İzmir’de yaşıyor olması, annelik iznini kullanmış olması, gelir durumunun asgari ücretin brüt iki katından az olması gerekiyor. Bakıcı olarak çalışacakların; yine Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması, İzmir’de oturuyor olması, ailenin birinci dereceye yakını olmaması, eğer aynı evde ikamet ediliyorsa 3’üncü dereceye kadar da yakını olmaması, 18 yaşından büyük olması ve en az ilkokul mezunu olması gerektiği gibi koşullar var. İzmir için toplam 3 bin 500 başvuru alınacak, bu sayı tamamlandığında sistem başvuru kabul etmeyecek. Daha sonra 6 Temmuz itibariyle müracaat yapıp randevu alan annelerimiz kesin kayıt için kurumumuzun Konak Sosyal Tesisler B Blok’ta oluşturduğu birimimize gidecek. Şartları uygun olan anneler mali destekten yararlanmaya başlayacak. Bir işyerinde çalışan annelerin 0-24 ay arasında çocuklarının olması gerekiyor, çalışacak olan kişinin de bizim kurum mevzuatı gereği ek- 9 dediğimiz belgeyi doldurarak sistemimize kayıtlarının işlenmiş olması lazım” dedi.

SIKI KONTROL

Projeden yararlanacakların şartları taşıyıp taşımadığı ve yararlanmaya hak kazananların da yükümlülüklerini yerine getirip getirdiklerinin sürekli olarak denetleneceğinin altını çizen Bilgili, “Yardımlar iki yıl süreyle yapılacağından kontrolleri de yine ekiplerimiz tarafından sürdürülecek. Bunun neticesinde de oluşturulacak raporlar üst makamlara intikal ettirilecek. Proje kapsamında annelere 300 Euro destek verilecek, o da yaklaşık bir asgari ücrete denk geliyor. Çalışacak kişinin sigortasını anne ödeyecek, biz de bunları kontrol edeceğiz. Eğer herhangi bir şekilde bakıcıya ödeme yapılmaması durumunda yardım kesilecek. Projenin devamı için de ekiplerimiz evlere ziyaretlerde bulunacaklar, yine sistem içinde de kontroller yapılacak. Daha önce duyurularımızı yaptık, buna rağmen bize başvuran olursa onları web sayfalarına yönlendiriyoruz, başka kaynaklardan da anneleri yönlendirmek isteyenler olursa onlara da itibar edilmemesini istiyoruz” diye konuştu. Saat 10.00’da web sitesi üzerinden başvuru kabul edilen projeye, şu ana kadar üç ilde toplam 4 bin 500 kişinin başvuruda bulunduğu, yine projeden yararlanmak isteyip şartları uygun olmayanların sayısının da 6 bin 500’den fazla olduğu öğrenildi. Proje kapsamında her il için belirlenen sayıda başvuruya ulaşılması durumunda, sistemin otomatik olarak kapanacağı bildirildi.

ÇOCUKLAR GÜVENLİ ORTAMDA BAKILACAK

Tariş Genel Müdürlüğü İnsan Kaynakları Bölümü’nde şef olarak görev yapan ve kurumda çalışan anneler için bilgi almak üzere projenin danışma merkezine gelen Ömer Balcı, projenin hayata geçmesinin uzun süredir beklendiğini aktardı. Balcı, “Çalışan anneler bu projenin yürürlüğe gireceği zamanı uzun süredir takip ediyordu. Bizim kurumumuzda da çalışan annelerimiz var. O annelerden biri internet üzerinden başvurada bulundu. Sormak istediği şeyler vardı, kendisi gelemeyince onun yerine bilgi almak üzere ben proje birimine geldim. Başvuruda bulunan arkadaşımızın ikiz çocuğu var. Başvuru yaparken tek form çıktı, ikiz çocuk olmasına rağmen bakıcı tek olduğu için ödeneğin de tek olacağını öğrendik, kesin kayıt tarihine kadar bankadan hesabın ne zaman açılacağı ile ilgili bilgiler aldık, çalışan annenin, çalıştıracağı bakıcının sigorta girişini nasıl yaptıracağını öğrendik. Kurumuzda çalışan anneler projeyi iyi buluyor. Ailelere bir nebze olsun katkı sağlayacak. Ayrıca çocukları da güvenli ev ortamında bakılabilecek. Benim de çocuğum var, oğlumu kreşe götürürken tanık olmuştum, 1.5 yaşındaki çocuğu kreşe göndermek zorunda kalan aileler görmüştüm” dedi.